Japonsko: Stav ohrozenia je už v troch atómových elektrárňach
Japonsko vyhlásilo stav ohrozenia už v troch jadrových zdrojoch. Týka sa troch reaktorov elektrárni Fukušima 1, ďalších troch v zdroji Fukušima 2 a jedného v Onagawe. Ich obsluhy sa včera horúčkovito snažili udržať pod kontrolou teplotu a zabrániť zhoršeniu stavu. Existujú totiž obavy, že v jednom z nich, konkrétne vo Fukušime 1, sa už možno začalo taviť palivo.
Problémy má rovnako aj elektráreň Tokai 2, kde kvôli tsunami vysadilo čerpadlo chladiaceho systému. Záložné však funguje a reaktor ochladzuje.
Všetky tieto jadrové zariadenia sa nachádzajú v severovýchodnom Japonsku, ktoré bolo piatočnou prírodnou katastrofou postihnuté najviac. Najbližšie k Tokiu je Tokai – zhruba 120 kilometrov.
Z ich okolia sa už podľa OSN preventívne evakuovalo 210.000 ľudí. Asi 1.500 osôb bolo vyšetrených kvôli možnému ožiareniu. Predchádzajúce správy hovorili o 190 hospitalizovaných.
Fukušima vyvoláva najväčšie bezpečnostné obavy
Najväčšie znepokojenia vyvoláva Fukušima 1, kde v sobotu nastal výbuch, po ktorom sa zrútila časť budovy jedného reaktora. Poškodený je chladiaci systém troch zo štyroch reaktorov. Hlavný tajomník a hovorca vlády Jukio Edano informoval, že žiadny z reaktorov nemá blízko k úplnému roztaveniu. Vyjadril nádej, že sa bude možné vyhnúť najhoršiemu scenáru.
Ďalší vládni činitelia uviedli, že situácia nie je zďaleka tak jasná. K dispozícii je podľa nich len málo podrobností, ktoré by umožnili skonštatovať, že sa veci dostávajú pod kontrolu.
Podľa Edana boli včera (13.3.) odborníci nútení vypustiť trochu rádioaktívnej pary z reaktoru číslo 3, zatiaľ čo ho ďalej zalievali vodou, aby znížili jeho teplotu a tlak v jeho útrobách.
Vláda v tejto súvislosti vydala varovanie pred hrozbou výbuchu v budove reaktoru, kde sa pravdepodobne hromadí vodík. Edano však uviedol, že prípadná explózia by nezasiahla samotný reaktor.
V Onagawe vyhlásili prvý stupeň ohrozenia
Po dvoch elektrárňach vo Fukušime bol včera (13.3.) vyhlásený prvý, teda najnižší stupeň ohrozenia aj v jadrovej elektrárni Onagawa. Podľa Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) bola v komplexe zaznamenaná zvýšená rádioaktivita. Zdrojom ale mohla byť uniknutá radiácia z elektrárne vo Fukušime. Úrady zistili, že všetky tri tamojšie reaktory sú pod kontrolou a že tam neexistuje žiadny problém s chladením.
V Japonsku je 17 komplexov jadrových elektrární, v ktorých je celkovo 55 reaktorov.
Kvôli odstavenie niekoľkých elektrární a ďalším problémom, ktoré v dôsledku zemetrasení a tsunami postihli energetiku, čaká obyvateľov celej rady japonských miest vrátane Tokia od dnes striedavé vypínanie elektrického prúdu.
Japonsko aj v nedeľu (13.3.) zasiahli ďalšie otrasy. Najsilnejší s magnitúdom 6,2 . Jeho epicentrum bolo 180 kilometrov východne od metropole Tokia. Napriek tomu, že záchvevy boli predovšetkým na vyšších budovách veľmi citeľné,m zatiaľ neboli hlásení noví zranení ani vážnejšie hmotné škody.
ČTK, energia