Japonsko po prvý raz od Fukušimy predĺžilo životnosť dvoch reaktorov
Elektráreň Takahama, ležiacu západne od Tokia, prevádzkuje japonská energetická spoločnosť Kansai Electric, ktorá pred katastrofou vo Fukušime závisela na jadrovej energii najviac z japonských poskytovateľov verejných služieb. Japonsko po fukušimskej havárii vyradilo všetky svoje jadrové elektrárne z prevádzky.
Od roku 2011 sú odstavené taktiež obidva spomínané reaktory v Takahame. K ich spustení podľa Reuters zrejme v najbližšej dobe nepríde, pretože Kansai Electric ešte musí uskutočniť opatrenia na zlepšenie bezpečnosti za zhruba 200 miliárd jenov. Podľa hovorcu spoločnosti budú tieto kroky ukončené najskôr v októbri 2019.
V elektrárni Takahama sú celkom štyri jadrové bloky. Reaktor číslo jeden je starý 41 rokov, reaktor číslo dva je o rok mladší. Reaktory číslo tri a štyri sa spustili začiatkom minulého roka, ich prevádzka bola ale na základe súdneho príkazu pozastavená.
Od havárie vo Fukušime boli v Japonsku sprevádzkované zatiaľ iba dva reaktory v elektrárni Sendai na juhu krajiny. V tomto roku v júli chce elektrárenská spoločnosť Shikoku Electric Power sprevádzkovať tretí reaktor v jadrovej elektrárni Ikata.
Po katastrofe vo Fukušime z marca 2011 je v Japonsku jadrová energetika naďalej veľmi citlivou témou. Kritici tvrdia, že regulátori sa nepoučili z havárie vo Fukušime, ktorú vtedy poškodilo silné zemetrasenie a následná prívalová vlna tsunami.
ČTK, energia.sk