Japonsko odstavuje jadrové reaktory a zvyšuje emisie skleníkových plynov
Kríza okolo jadrovej elektrárne vo Fukušime podkopáva dlhodobé úsilie Japonska o zníženie emisií skleníkových plynov, ktoré sa podieľajú na globálnom otepľovaní. Tamojšie elektrárne na plyn a ropu plnia dopyt po elektrine, ktorú do minuloročného katastrofálneho zemetrasenia produkovali jadrové reaktory.
Až do prívalovej vlny tsunami, ktorú vyvolalo deväťstupňové zemetrasenie, ktoré spôsobilo roztavenie jadra vo fukušimskej elektrárni Dai-iči, mala Japonsko v pláne plniť ciele znižovania uhoľných emisií. Následne potom chcelo energetiku oprieť o jadrové elektrárne, ktoré majú stabilne nízke množstvo emisií.
Teraz ale nie je jasné, nakoľko sa jadrová energia bude podieľať na produkcii elektriny.
Vzhľadom k zastaveniu produkcie jadrovej energie bude podľa ministerstva životného prostredia Japonsko produkovať v tomto rozpočtovom roku o 15 % viac skleníkových plynov než v roku 1990, ktorý bol stanovený ako základ pre merania znižovania emisií. V roku 2010 sa japonské emisie dostali na úroveň práve roku 1990.
Objavujú sa i pochybnosti, či bude Japonsko schopné plniť záväzky dané konferenciou v Kodani v roku 2009, podľa ktorej by mali byť do roku 2020 znížené emisie o 25 % v porovnaní s rokom 1990.
ČTK, energia