Japonsko by mohlo nahradiť jadrovú energiu geotermálnymi zdrojmi
Po minuloročných marcových udalostiach sa zmenil sa aj postoj krajiny k rozvoju jadrovej energie a v súčasnosti dochádza k odstaveniu všetkých jadrových reaktorov (spôsobom, že doteraz nebol žiadny z reaktorov opätovne uvedený do prevádzky po plánovanej odstávke). Teraz, keď je Japonsko bez jadra, vzniká pre krajinu otázka ako nezvyšovať emisie a nebyť závislá od fosílnych palív. Riešením by mohli byť miestne rozsiahle geotermálne pramene. Odhady hovoria o využiteľnom výkone až 23,47 GW. Veľa z nich sa však nachádza v národných parkoch, čo by mohlo spôsobiť problémy pri ich využívaní.
„V Japonsku sa v súčasnosti z geotermálnych zdrojov generuje elektrická energia z 0,5 GW, krajina má však oveľa väčší potenciál – až takmer 23,5 GW. Je zrejmé, že veľa zdrojov sa nachádza v národných parkoch a obľúbených turistických oblastiach, no ich potenciál by sa mala krajina využiť v čo najväčšej miere,“ povedal James Corbett, editor The Corbett Report.
Okrem využitia geotermálnych prameňov, krajina by mohla využiť aj ďalšie OZE, potenciál má slnečná energia, ktorá by mohla produkovať elektrinu z 3,5 GW, veterné elektrárne, ktorých súčasný inštalovaný výkon dosahuje približne 2,5 GW, a energia morského prílivu, ktorá je však stále len v štádiu výskumu.
Podľa posledných štatistík, Japonsko bude musieť začať konať. Odhady hovoria o zvyšujúcom sa dopyte po rope. Denne ide o objem 4,5 mil. barelov, tzn. zvýšené náklady v objeme 100 miliónov dolárov. Pre krajinu, ktorej ekonomika zápasí s ťažkosťami, to nie je najlepšia správa. Japonské ministerstvo financií uviedlo, že schodok vzrástol o 50 mld. dolárov z dôvodu ďalšieho importu paliva (vrátane skvapalneného zemného plynu LNG), ktoré by malo kompenzovať výpadok jadrovej energie.
V súčasnosti Japonsko využíva 8 % energie z OZE, no do roku 2030 plánuje podiel zvýšiť na viac ako 25 %. Ak by krajina aj splnila stanovený cieľ, podľa viacerých odborníkov i tak existuje možnosť návratu späť k jadrovej energii. V rozhovore pre RT.com to potvrdil aj Dr. Howard Hayden, profesor fyziky na Universite v Connecticute: „Japonsko trpí nedostatkom elektriny, niektoré továrne obmedzili svoju prevádzku a import zdrojov stojí krajinu veľa financií,“ hovorí. „Nakoniec bude musieť krajina opäť spustiť väčšinu svojich reaktorov. V prípade hrozby prílivovej vlny ich prípadne ihneď úplne vypnú, alebo budú reaktory chrániť múry z nových odolných materiálov,“ dodáva.
(c) energia