Japonská vláda sa odmieta vzdať jadrovej energie
Desaťtisíce ľudí sa každý piatok večer zhromažďujú pred premiérovým úradom k protestom proti jadrovej energetike. Včera bola jedenásť členná skupina ich predstaviteľov po prvýkrát vpustená do komplexu, pri stretnutí s nimi ale premiér Noda iba zopakoval odmietavé stanovisko vlády k ústupu od jadrovej energie požadovaného demonštrantmi.
Po kritike, ktorú vyvolalo jeho predchádzajúce označenie demonštrantov za pôvodcov „veľkého rámusu“, včera protestujúcim prisľúbil, že bude počúvať názorom ľudí a brať ich v úvahu pri politických rozhodnutiach.
Požiadavku demonštrantov, aby vláda zavrela dva jadrové reaktory , ktoré v júli znova uviedla do prevádzky a ponechala uzavretých zostávajúcich 48 jadrových reaktorov v krajine, ale Noda odmietol.
Ústup Japonska od jadra požadujú demonštranti kvôli bezpečnostným obavám vyvolaným minuloročnou haváriou jadrovej elektrárne Fukušima, ktorú zdevastovalo zemetrasenie a následná vlna tsunami.
Po nehode Fukušimy vláda kvôli previerkam bezpečnosti uzavrela všetky jadrové reaktory v krajine. O znovunaštartovaní jednej z týchto elektrární rozhodla v tomto roku v júni a do siete ju zapojila začiatkom júla; krátko potom sa opäť spustil i ďalší reaktor.
Aj preto aktivisti, ktorí na podporu svojich požiadaviek zohnali už viac než 7.8 miliónov podpisov, hlasito prejavujú svoj nesúhlas. Tvrdia, že Japonsko sa bez jadrovej energie zaobíde. Vláda to ale odmieta a trvá na tom, že energia z atómu je pre krajinu nevyhnutná.
ČTK, energia