Japonci už neveria jadrovej energii
Nový japonský premiér Jošihiko Noda povedal, že ak bude miestne obyvateľstvo súhlasiť, vláda po ukončení bezpečnostných kontrol obnoví prevádzku v odstavených jadrových reaktoroch. Z 54 jadrových reaktorov, ktoré má Japonsko k dispozícii, je teraz v prevádzke len 11.
V nedeľu uplynulo pol roka od katastrofálneho zemetrasenia a cunami, pri ktorom bola poškodená jadrová elektráreň Fukušima. Nielen v Japonsku sa potom rozprúdila diskusia o bezpečnosti jadrovej energetiky. Po havárii, ktorá bola najhoršia za posledných 25 rokov, je teraz proti jadru 70 % Japoncov. Domnievajú sa, že je potrebné rozvíjať alternatívne zdroje, a to bez ohľadu na cenu. Zo solárnych a veterných elektrární pochádza len jedno percento elektriny.
Ekologická lobby odporúča zvýšenie kapacity turbín poháňaných vetrom z terajších 2,1 na 56 GW. V prípade solárnych panelov žiada nárast z 3,6 na 57 GW. Greenpeace počíta aj so skutočnosťou, že cena solárnej energie, ktorá je teraz vyššia ako cena elektriny vyrobenej z fosílnych palív, bude s technologickým pokrokom klesať.
„V Európe sa minulý rok cena solárnej energie znížila o viac než 50 % a v nasledujúcich 12 mesiacoch klesne o ďalších 20 %. Existuje ohromná konkurencia, solárne panely vyrába mnoho čínskych spoločností,“ povedal odborník na energetiku z Greenpeace Sven Teske. Japonsko by podľa neho malo do desiatich rokov obmedziť množstvo energie vyrábanej z uhlia o 60 % a o 16 % znížiť kapacitu zariadení, ktoré vyrábajú elektrinu z nafty. Na druhej strane by mohlo dôjsť k zvýšeniu kapacity elektrární využívajúcich zemný plyn.
Zdroj: ČTK, energia
Ilustračná snímka: SITA/AP Photo