Japonci chcú šetriť energiu zavedením siesty
Spotrebu energie v Japonsku možno zníži dvojhodinový oddych v popoludňajších hodinách. Vedenie japonskej prefektúry Gifu odporučí svojim zamestnancom, aby v júli, septembri a októbri medzi jednou a treťou hodinou popoludní opúšťali svoje pracovisko. To umožní zastaviť dočasne klimatizačné systémy, ktoré sú v letných horúčavách nepretržité.
„Myšlienka prestávky na siestu, ako sa hovorí v Španielsku, sa nám zdá logická v snahe znížiť spotrebu elektriny v tomto ťažkom období,“ vysvetlil Hiroši Ičihara z vedenia prefektúry.
Prívalová vlna tsunami vyvolaná zemetrasením z 11. marca si vynútila zastavenie 15. jadrovývh reaktorov na severovýchode Japonska. Ďalšie boli zastavené z preventívnych dôvodov v centrálnej a západnej časti krajiny.
V súčasnosti je v prevádzke len necelá dvadsiatka z 54 japonských reaktorov. Úrady sú preto nútené čeliť bežne vrcholiacej spotrebe energie v priebehu letných mesiacov.
„Spotreba energie klesne, ak v kanceláriách zostane menej pracovníkov,“ zdôraznil Ičihara. Úrady v Gife očakávajú zníženie spotreby v čase siesty až o 20 %. Opatrenie nebude povinné, bude závisieť na dobrej vôli každého z pracovníkov, dodal.
V krajine, kde ale práca vládne všetkému, správa nepočíta s tým, že by ľuďom každý deň poskytla dve hodiny odpočinku len tak. Budú si ju musieť odpočítať z dovolenky.
ČTK, energia