Japonci a Francúzi by mali na severe Ruska skvapalňovať plyn
Po desaťročiach napätia vyvolávaného územnými spormi začalo Japonsko chudobné na suroviny všetkého druhu diskutovať s Ruskom o viacerých energetických dohodách, ktoré by umožnili Moskve, aby zvýšila objem predaja uhľovodíkových palív na ázijskom trhu.
Internetová stránka Winnipeg Free Press uvádza, že Japonsko je po zemetrasení v marci 2011, keď došlo k zničeniu jadrovej elektrárne Dai-iči vo Fukušime a k následnému odstaveniu ostatných takmer 50 jadrových blokov v krajine, odkázané na akútne hľadania prístupu k lacným zdrojom energie. Dodáva, že skvapalnený plyn by sa do Japonska a ďalších ázijských krajín dopravoval cez letné obdobie a do Európy by sa dostával tankermi v zime.
Konzorcium JCG a Technip má posúdiť ekonomickú rentabilnosť kapacity LNG na Jamalskom polostrove, ktorého investorom má byť francúzsko-ruský spoločný podnik JSC Yamal. Jeho podielnikmi sú ruský Novatek a Total de France.
Za predpokladu, že projekt je realizovateľný, JCG a Technip postavia zariadenie, ktoré skvapalní ročne 16,5 milióna ton plynu. Japonský finančný denník Nihon Keizai Shimbun pripomenul, že kapacita na Jamalskom polostrove predstavuje asi 20 % japonskej ročnej spotreby zemného plynu.
Copyright © TASR 2013