James Slutz: Bridlicový plyn môže ukončiť dominanciu Gazpromu
Nové európske náleziská nekonvenčného zemného plynu môžu zmeniť geopolitickú rovnováhu, tvrdí James Slutz, riaditeľ svetovej konzultačnej spoločnosti Global Energy Strategies a bývalý asistent námestníka ministra pre energetiku USA. Ide predovšetkým o zásoby zemného plynu v bridlicových geologických formáciách, ktorých ťažba bola donedávna pre limity technológií finančne neefektívna.
Bridlicový plyn dokáže konkurovať konvenčným ložiskám
James Slutz tvrdí, že európsky zemný plyn nachádzajúci sa v bridliciach dokáže konkurovať dodávkam komodity z Ruska. Vyhlásil to v talianskej Florencii na Technickom fóre o vrtných systémoch. Zemný plyn sa z bridlíc úspešne ťaží v USA už niekoľko rokov a Európa by tento trend mohla nasledovať už čoskoro.
Potenciál pre ťažbu plynu z bridlíc majú prakticky všetky krajiny v západnej a strednej Európe, medzi nimi vo významnej miere najmä Poľsko, Nemecko, Maďarsko a Rumunsko. Počiatočný prieskum sa už realizuje v Poľsku, Švédsku a Nemecku.
Sľubnou krajinou je Poľsko
Konzervatívne odhady uvádzajú, že bridlicový plyn v Európe môže tvoriť až 5 % existujúcich celosvetových zásob zemného plynu ako takého, teda i vrátane konvenčných ložísk.
Poľsko je z pohľadu ťažby nekonvenčných zásob plynu najsľubnejšou krajinou. Na jednej strane disponuje bohatými ložiskami, na druhej strane už začalo s geologickým prieskumom.
Slutz však v tomto smere pripomína, že kľúčovým je spôsob regulácie odvetvia: „Faktom je, že takmer každá krajina v tomto regióne má ložiská v bridličnatých horninách a ťažiť ich budú tí, ktorí poskytnú transparentné a predpovedateľné prostredie pre investorov.“
Skončí dominancia Gazpromu?
„V posledných rokoch sme boli svedkami ruskej dominancie v oblasti plynovodov a súvisiacich obáv o energetickú bezpečnosť v Európe. Aký je prísľub pre energetickú bezpečnosť? Ako rýchlo sa budú ťažiť zásoby v bridliciach? Zemný plyn v bridliciach dramaticky zmenil severnú Ameriku – z veľkého dovozcu zemného plynu na potenciálneho exportéra – v priebehu menej ako desaťročia. Mnohí ruskí experti považujú zásoby v bridliciach za ohrozenie svojho podielu na trhu a z toho vyplývajúceho politického vplyvu v Európe,“ uzavrel Slutz.
TASR, energia