James Lovelock: Veterné farmy sa môžu stať pomníkmi zlyhania našej generácie
V posledných rokoch vedec šokoval aj mnoho svojich priaznivcov, keď sa stal verejným obhajcom jadrovej energie a zarytým odporcom veterných fariem. Jeho kritika sa pred niekoľkými týždňami zamerala na plánovanú výstavbu takmer 84 metrov vysokej turbíny, ktorá sa má postaviť neďaleko obce Broadwoodwidger, v ktorej susedstve Lovelock žije.
Vo svojom liste adresovanému okresnej rade, ktorá vydáva povolenia na podobné stavby, napísal: „Som environmentalista a jeden zo zakladateľov Zelených, ale skláňam svoju hlavu v hanbe nad tým, že naše pôvodne dobré zámery zostali nepochopené,“ píše ďalej.
„Nikdy sme nechceli vytvoriť fundamentálne hnutie Zelených, ktoré by odmietalo všetky energetické zdroje s výnimkou obnoviteľných zdrojov. Rovnako sme neočakávali, že Zelení odvrhnú nevyčísliteľné ekologické dedičstvo v dôsledku nepochopenia toho, že potreby našej Zeme nie sú oddeliteľné od potrieb človeka.“
Legendárny ekológ ďalej komentoval: „Musíme sa postarať o to, aby sa veterné farmy nestali niečím podobným ako sochy na Veľkonočnom ostrove – pomníkmi zlyhania našej civilizácie.“
Navrhovaná veterná turbína by mala stáť v zalesnenej oblasti neďaleko jeho domova v obci Broadwoodwidger, ktorá patrí do anglického grófstva Devon. Zámer výstavby vyvolal búrlivú opozíciu zo strany domácich obyvateľov, ktorým vyjadril podporu aj Lovelock a vystužil tak ich kampaň silnou vedeckou kredibilitou.
Foto: TASR/AP Photo/Lenny Ignelzi
James Lovelock sa stal globálnou ikonou boja proti klimatickým zmenám. V 60. rokoch 20. storočia sformuloval teóriu Gaia, ktorá v tom čase výrazne posilnila zelené hnutie. Podľa Lovelocka je Zem samoregulovateľný organizmus. Je preto schopná sama sa adaptovať a brániť sa hrozbám vlastného ekosystému.
Predpovedal, že planéta prežije. Upozornil však, že ľudstvo takéto šťastie mať nebude a v roku 2100 bude v dôsledku globálneho otepľovania žiť už len jedna pätina súčasnej populácie. Ak bude ľudstvo chcieť zvýšiť svoje šance na prežitie, musí sa presťahovať na Arktídu.
V posledných rokoch Lovelock ohromil svojich priaznivcov tým, že začal spochybňovať obnoviteľné zdroje a obhajovať jadrovú energiu, ako cestu zníženia emisií oxidu uhličitého. V roku 2009 sa verejne pustil do Eda Milibanda (v tom čase britského ministra pre klimatické zmeny, pozn. red.) za jeho tvrdenie, že odpor voči veterným farmám by sa mal považovať za rovnako spoločensky neakceptovateľný čin ako nezapnutý bezpečnostný pás v aute.
Lovelock v tom čase uviedol: „Právo na verejné vypočúvanie v otázke energetických zdrojov ohrozuje nová legislatíva.“
„Hoci je legislatíva dobre mienená, považujem ju za eróziu našej slobody, ktorá nás približuje k tomu, čo osobne pokladám za fašizmus,“ uviedol.
Miestna pobočka Strany zelených už avizovala, že aj napriek verejnému nesúhlasu ich najznámejšieho člena, bude veternú energiu propagovať aj naďalej. Prednedávnom spôsobil rozruch pád dvoch veterných turbín v dôsledku silného vetra v mestách Cornwall a Devon. Udalosti okamžite vyvolali podozrenie, že mohlo ísť o sabotáž.
Hovorca Ricky Knight povedal: „Profesor Lovelock zostáva jedným z najviac rešpektovaných ekológov našej doby. Bolo by absurdné, aby koreňoví aktivisti spochybňovali tvrdenia pána Lovelocka. Zvlášť v prípade, ak sú motivované jeho úprimnými obavami o prežitie našej planéty. Je však ospravedlniteľné namietať voči tomu, na čo sa jeho kritika zameriava.“
Výstavbu veternej turbíny bude mať a starosti spoločnosť Ecotricity. Developer tvrdí, že ak sa podarí zámer zrealizovať, obnoviteľná energia z vetra bude zásobovať zhruba 529 domácností čistou zelenou energiou. „Sme presvedčení, že ide o skvelé miesto pre síce len jednu, ale veľmi významnú veternú turbínu,“ tvrdia na svojej internetovej stránke.
© energia.sk