Jahnátek: Zákon o energetike je písaný energetickými monopolmi
Zákon o energetike, ktorý má posilniť práva odberateľa elektriny a odberateľa plynu s dôrazom na ochranu zraniteľných odberateľov, nie je v prospech konečného užívateľa. „Ten zákon je písaný energetickými monopolmi. Je výhradne v ich prospech, a nie v prospech konečného odberateľa, ako hovoril pán minister hospodárstva,“ vyhlásil dnes v rozprave k návrhu bývalý šéf rezortu hospodárstva Ľubomír Jahnátek (Smer-SD).
Výhrady má okrem iného k tomu, že aukcie napríklad na dodávky elektrickej energie nebudú ničím podmienené. Pripomenul, že doteraz nad aukciami dohliadal Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). „Aukcie mohli prebehnúť len vtedy, ak ich schválil. Na burzu nemohol ísť hocikto,“ zdôraznil Jahnátek. Upozornil, že súčasný návrh zákona z dielne ministerstva hospodárstva počíta s úplnou liberalizáciou, ktorá však v sieťových odvetviach nemôže platiť.
„Sieťový trh musí byť regulovaný. Tam môže byť konkurencia, ale nemôže to byť len na vôli dodávateľa, lebo vy nemáte inú šancu dostať sa k energii ako cez dodávateľa,“ vyhlásil Jahnátek. Nepáči sa mu, že ak zákon prejde, tak štát nebude môcť v podstate nič povedať napríklad Slovenským elektrárňam, keď zorganizujú akúkoľvek aukciu. „A možno sa ani nebude môcť prísť pozrieť do miestnosti, kde bude aukcia prebiehať [..] Liberalizácia v takomto ponímaní nemôže platiť v sieťových odvetviach,“ zdôraznil exminister hospodárstva.
Šéf parlamentného hospodárskeho výboru Stanislav Janiš (SDKÚ-DS), ako aj poslanec SaS Martin Chren považujú zákon za vážny a sú otvorení diskusii o jeho podobe. Janiš pripustil, že na výbore môže dôjsť k úpravám právnej normy tak, aby bola prijateľná pre všetkých.
Zákon o energetike má ustanoviť napríklad možnosť zmeniť dodávateľa elektrickej energie a plynu počas troch týždňov a bez poplatkov, právo spotrebiteľa dostať konečné vyúčtovanie do šiestich týždňov po zmene dodávateľa, právo odberateľov na relevantné údaje o spotrebe elektriny a plynu, právo na informácie o spotrebiteľských právach uvedené na faktúrach a webových sídlach energetických podnikov.
Právna norma obsahuje aj nový režim možností, ako oddeliť výrobné činnosti a dodávateľské činnosti od prevádzky prenosovej sústavy alebo prevádzky prepravnej siete. SR má byť podľa novej legislatívy povinná rovnako zabezpečiť, aby všetci odberatelia elektriny a plynu v domácnosti a v prípade potreby aj malé podniky využívali univerzálnu službu, čo znamená právo na dodávku elektriny na ich území v určenej kvalite, za primerané, transparentné, porovnateľné a nediskriminačné ceny.
Ministerstvo hospodárstva SR predložilo návrh zákona o energetike z dôvodu transpozície tzv. 3. energetického balíčka, ktorého legislatívne podmienky sú obsiahnuté v dvoch smerniciach a troch nariadeniach EÚ. Smernice tvoriace Energetický balíček nadobudli platnosť 3. septembra 2009 a mali byť pôvodne do národných legislatív implementované do 3. marca 2011. Žiadna z členských krajín EÚ však tento termín nestihla.
TASR, energia