Jahnátek stiahne návrhy cenových vyhlášok
Na snímke premiér Robert Fico a šéf ÚRSO Ľubomír Jahnátek. Foto: TASR/Svítok
Prvý deň na poste predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odveví (ÚRSO) dnes absolvoval Ľubomír Jahnátek. Do funkcie, ktorú má podľa zákona vykonávať nezávislý odborník, ho uviedol predseda vlády Robert Fico. „Mám prosbu, aby úrad maximálne využíval možnosti, ktoré regulačný rámec tomuto úradu dáva. Aby sa úrad riadne pozeral na všetky nákladové položky, ktoré firmy dávajú do cenových návrhov, či už ide o cenu plynu alebo cenu elektrickej energie a iných komodít, o ktorých tento regulačný úrad rozhoduje,” zdôraznil premiér. „Sú tu možnosti, kedy úrad môže jasne garantovať stabilné ceny.”
Cenové vyhlášky pôjdu do koša
Za prioritu číslo jeden považuje Jahnátek poriadok v cenách energií. Kriticky sa vyjadril k návrhom cenových vyhlášok v oblasti elektroenergetiky, teplárenstva a vodárenstva, ktoré boli vypracované ešte dosluhujúcim vedením ÚRSO. „Jedným z mojich prvých krokov bude, že tieto vyhlášky dám stiahnuť. Jednoducho sa pripravia v zmysle zákona, alebo sa nájde iné riešenie. V žiadnom prípade nebudem suplovať lajdáckosť niekoho iného,” povedal novinárom Jahnátek.
Minulý týždeň zverejnil ÚRSO do procesu medzirezortného pripomienkovania návrh vyhlášky v elektroenergetike. Možnosť vyjadriť sa pre subjekty má potrvať do 4. augusta 2017.
K odborným pochybeniam v legislatívnych návrhoch sa detailnejšie nevyjadril. „Nehovorme o tom, či je to dobré alebo zlé. Jednoducho nie je to v súlade so zákonom.” Za problém považuje, že návrhy vyhlášok neobsahujú vyhodnotenia vplyvov na jednotlivé skupiny odberateľov. Pre úrad sú povinné podľa novely regulačného zákona, ktorá sa prijala po kauze s vysokými cenami.
Ak sa regulované subjekty rozhodnú zmeniť ceny pre budúci kalendárny rok, úradu musia predložiť podklady na ich výpočet. Robiť to však nemusia, keďže vydané rozhodnutia platia na celé regulačné obdobie, t.j. do roku 2021.
Objektívne však vyvstáva otázka, či ÚRSO po očakávanom stiahnutí návrhov vyhlášok stihne vypracovať ich nové znenie. „Pokiaľ to nestihneme, pôjdeme podľa cenotvorby z roku 2016,” informoval Jahnátek.
Prešetrí sa „Holjenčíkova” kontrola
Jahnátek sa tiež chystá preveriť minuloročnú mega-kontrolu ÚRSO zameranú na distribučné firmy. Hĺbková kontrola majetku distribútorov elektriny a plynu, ktorý sa využíva na regulované činnosti, bola „vlajkovou loďou” Jozefa Holjenčíka. Bývalý predseda úradu si od nej sľuboval pokles výšky poplatkov za distribúciu, ktorú vo svojich účtoch platia koncová spotrebitelia.
Kvôli kontrole vtedy vláda Roberta Fica na žiadosť Holjenčíka navýšila rozpočet ÚRSO o 1,78 milióna eur. „Ani vy ani ja a myslím si, že nikto okrem pár ľudí nevie, ako dopadla táto analýza. Výsledok bol, že sa nám po analýze, ktorá mala znamenať zlacnenie cien energií, ceny zdvihli pre niektoré skupiny odberateľov,” poznamenal čerstvý šéf úradu.
Jahnátek podľa vlastných slov nechce, aby ceny energií pripomínali pandorinu skrinku, ale boli predvídateľné. „Chcem sprehľadniť, roztiahnuť organizačnú štruktúru, aby tvorba cien nebola vždy len vecou príslušného odboru a predsedu, ale aby tam bol ešte minimálne nejaký medzičlánok, ktorý bude vidieť do tej tvorby cien,” predstavil agendu. „Chcem vedieť, v akých súdnych sporoch sme. Mám indície, že boli nejaké prísľuby na nové licencie na fotovoltiku.”
Výčitky zo strany opozície, ale aj odbornej verejnosti ohľadom svojej politickej spriaznenosti s premiérom Jahnátek odmieta. „Cítim sa úplne nezávislý,” skonštatoval. „Osem rokov som bol ministrom a za osem rokov mi premiér jediný raz nepovedal, že urob niečo tak alebo inak. Nevidím dôvod, prečo by mi to mal povedať teraz, keď na ministerstvách som mal oveľa väčšie kompetencie a rozsah roboty. Premiér bol férový a myslím si, že žiadny zásah tam nebude.”
Mená nových podpredsedov nepoznáme
Podľa novely regulačného zákona bude mať ÚRSO dvoch podpredsedov. Na návrh predsedu úradu ich vymenuje vláda. Konkrétne mená Jahnátek neprezradil. „Mám predstavu, koho by som si tu vedel predstaviť, ale uvidíme, lebo ešte som s tými ľuďmi ani nehovoril,” odpovedal pre náš portál.
Štátny tajomník rezortu hospodárstva Vojtech Ferencz plánuje s novým šéfom ÚRSO otvoriť problematiku tarify za prevádzkovanie systému (TPS). „TPS má celkovú hodnotu takmer 600 miliónov eur. Do programového vyhlásenia vlády sme dali, že chceme nájsť spôsob ako znížiť TPS pre podnikateľov. Máme tri modely na stole, ktoré máme s Ministerstvom financií odkonzultované. Toto bude jedna z prvých vecí, ktoré budeme aktívne komunikovať s ÚRSO-m.”
© energia.sk