Jadrovej katastrofy sa obáva 78 % Rakúšanov
Prieskum sa uskutočnil po tom, čo Európska komisia pred dvomi týždňami zverejnila výsledky testov, ktoré boli vykonané práve na základe skúseností s japonskou jadrovou elektrárňou Fukušima Daiiči. Tú 11. marca 2011 poškodila prívalová vlna cunami a zemetrasenie.
Komisia zistila nedostatky v jadrových elektrárňach okrem iného v susedných krajinách Rakúska vrátane jadrovej elektrárne Dukovany a Temelín. Podľa nej ale nie sú nedostatky také závažné, aby bolo nutné niektorú z európskych elektrární uzavrieť.
Rakúšania sú podľa inštitútu Market o záťažových testoch EÚ dobre informovaní. Vedelo o nich 88 % opýtaných, pričom muži boli informovaní lepšie ako ženy.
36 % Rakúšanov považuje za veľmi pravdepodobné, že by ich krajinu mohla zasiahnuť jadrová katastrofa, ďalších 42 % to považuje za pravdepodobné. Za skôr nepravdepodobný označilo tento scenár 20 % opýtaných. Bezprostredne po jadrovej havárii vo Fukušime 64 % Rakúšanov pokladalo za skôr nepravdepodobné, že by podobná katastrofa mohla postihnúť aj Rakúsko.
Všeobecne sú podľa APA pesimistickejší muži, starší ľudia a ľudia s nižším vzdelaním. Obyvatelia východného a južného Rakúska si robia väčšie starosti než opýtaní zo západu krajiny. Vidiečania sa obávajú viac ako obyvatelia miest.
Aj keď sa Rakúšania podľa prieskumu jadrovej energie obávajú, osobné núdzové zásoby pitnej vody, potravín či sviečok si robí „len“ 25 % Rakúšanov. Vlani to bolo najmenej 30 % obyvateľov alpskej republiky. 38 % respondenotv teraz uviedlo, že sa pre prípad katastrofy nepredzásobuje vôbec, zatiaľ čo vlani to bolo 24 %.
Zdroj: ČTK, energia