Jadrová energia si získava pozornosť na Slovensku
Pondelok – 14.6.2010
Slovensko:
Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a.s. (SEPS) do konca roka 2011 nevydá žiadne povolenia na výstavbu solárnych a veterných elektrární. Dôvodom je podľa SEPS vyčerpanie limitu inštalovaného výkonu, ktorý je elektrizačná sústava schopná pokryť.
Európska únia:
Finančná skupina Penta nepostúpila do druhého kola tendra o kúpu 83-percentného podielu poľskej energetickej spoločnosti Energa. Poľské ministerstvo štátneho pokladu vybralo piatich finálnych účastníkov tendra, medzi nim aj českú energetickú skupinu ČEZ.
Svet:
Cena ropy vzrástla o 1,4 % a dostala sa na úroveň 74,79 amerického dolára za barel.
Utorok – 15.6.2010
Slovensko:
Nemecká spoločnosť Lisega AG sa bude podieľať dostavbe tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce. Nemecká firma je špecialistom v oblasti potrubných systémov. Pre účely dostavby oboch blokov dodajú materiál za viac ako 3 mil. eur. Slovenské elektrárne rátajú s prevádzkou tretieho bloku na jeseň 2012, štvrtý blok sa má prifázovať v roku 2013.
Európska únia:
Energetický regulačný úrad (ERÚ) Českej republiky sa domnieva, že zisky českých solárnych elektrární skončia v zahraničí. Hoci si kapacitu sietí rezervovali domáci podnikatelia, tí svoje projekty netransparentne predávajú bohatým zahraničným investorom, tvrdí ERÚ.
Poľsko potrebuje dohodu s Ruskom o dodávkach plynu, tvrdí poľské ministerstvo hospodárstva. Poľská vláda minulý mesiac schválila zmluvu, ktorá garantuje dodávky plynu do roku 2037. Ak sa zmluva neuzavrie, hrozí krajine prerušenie dodávok a finančné dôsledky pre ekonomiku. Poľsko dováža z Ruska 2/3 svojej spotreby zemného plynu.
Svet:
Agentúra Fitch Ratings znížila úverový rating British Petroleum (BP) o šesť stupňov, z úrovne AA na BBB.
Ropný koncern Saudi Aramco zo Saudskej Arábie bude skladovať 3,8 mil. barelov ropy na ostrove Okinawa v Japonsku.
Streda – 16.6.2010
Slovensko:
Slovenské elektrárne, a.s. podpísali zmluvu so spoločnosťou Rolls-Royce o dodávke neutrónového inštrumentačného systému Spinline. Použije sa pri dostavbe tretieho a štvrtého bloku atómovej elektrárne Mochovce.
Svet:
Ukrajina by súhlasila so spojením ukrajinského Naftogazu s ruským energetickým koncernom Gazprom iba v prípade, že by zahŕňalo aj výmenu majetku. Skonštatoval to ukrajinský premiér Mykola Azarov.
Ruský ropný monopol Transnefť plánuje zvýšiť export ropy v treťom štvrťroku 2010. Medzikvartálne sa očakáva nárast exportu o 1,2 %, teda na úroveň 4,079 mil.barelov denne.
Štvrtok – 17.6.2010
Slovensko:
Spoločnosť VUJE, a.s. Trnava dodá skladovacie zásobníky vyhoreného jadrového paliva pre Jadrovú a vyraďovaciu spoločnosť (JAVYS). Zákazka v konečnej hodnote 15,81 mil. eur sa udelila bez výzvy na verejnú súťaž z dôvodu ochrany výhradných práv. Finančným garantom je Národný jadrový fond.
Európska únia:
Českej republike sa za prvých päť mesiacov v roku 2010 podarilo prepraviť 41 % objemu dovážanej ropy zo západu, konkrétne ropovodom IKL z Ingolstadtu. Ministerstvo hospodárstva ČR tvrdí, že za znižovaním dodávok z Ukrajiny treba hľadať viac ekonomické, než politické dôvody.
Svet:
Turecko, Grécko a Taliansko vybudujú spoločný plynovod – ITGI (Italy-Turkey-Greece Intert-connector). Plynovod má byť hotový do roku 2017. Zemný plyn bude získavať z azerbajdžanského ložiska Šah Deniz.
Piatok – 18.6.2010
Slovensko:
Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS),a.s. dosiahla v roku 2009 zisk 32,14 mil. eur. Podnikanie spoločnosti sa v tomto roku zaoberalo najmä procesom ukončovania prevádzky jadrovej elektrárne V1 a vyraďovaním jadrovej elektrárni A1.
Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) skresal výrobcom tepla časť nákladov, ktoré si účtujú v konečných cenách tepla.
Európska únia:
Švédsky parlament dal súhlas na stavbu nových jadrových reaktorov. Zrušil tak tridsaťročný zákaz, ktorý sa uplatňuje od úspešného referenda o vzdaní sa atómovej energie v roku 1980. Povolenie sa vzťahuje len na budovanie reaktorov ako náhrady za odstavené existujúce zariadenia.
Svet:
Ruská súkromná ropná spoločnosť Lukoil nemá záujem o kúpu akcií British Petroleum (BP) v hodnote 10 mil. dolárov. Predajom akcií chce BP uhradiť škody spôsobené ropnou haváriou v Mexickom zálive.
Rusko hrozí Bielorusku výrazným obmedzením dodávok (až 85 %) zemného plynu. Dôvodom je neplnenie finančných záväzkov bieloruskej strany, ktorá už dlhuje 192 mil. dolárov.
Sobota – 19.6.2010
Svet:
Rokovania s Bieloruskom o vyrovnaní dlhu za zemný plyn boli neúspešné, tvrdí ruský Gazprom. Spoločnosť hrozí znížením dodávok až o 85 % ak Minsk nesplatí svoje pohľadávky do pondelka (21.6.2010), ktoré predstavujú 192 mil.dolárov.
Nedeľa – 20.6.2010
Svet:
Maďarská vláda chce kúpiť naspäť 21,2 % podiel akcií MOL-u od ruskej spoločnosti Surgutnefť. Ruský ropný gigant ich získal v roku 2009 od rakúskeho OMV za 1,4 mld. eur. Surgutnefť vraj teraz žiada od maďarskej vlády 1,4 mld. eur.