Jadro stratilo konkurencieschopnosť. Ako ďalej?
Výstavba nových jadrových zdrojov je kľúčová pre dosiahnutie európskych cieľov v dekarbonizácii. Týmto začal brífing predseda Tim Yeo, predseda New Nuclear Watch Europe, podľa ktorého sa od začiatku tohto storočia v Európe pripojilo do siete jedenásť nových jadrových blokov, z toho iba dva na území EÚ. Yeo v prejave ďalej poukázal na chýbajúcu podporu zo strany Bruselu. „Treba urobiť viac pre prilákanie investícií do jadrovej energetiky v EÚ,” doplnil.
V Európe je momentálne podľa Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (IAEA) vo výstavbe pätnásť reaktorov. Z toho iba štyri sa nachádzajú na území štátov EÚ. V horizonte dvoch rokov má k nim pribudnúť ďalších sedem, ktorých súčasťou je aj kontroverzný projekt Hinkley Point C vo Veľkej Británii. Podľa Jeremy Westerna zo firmy EDF dnes jadrový priemysel nestráca kvôli bezpečnosti, ale strate konkurencieschopnosti. Investori v EÚ prišli o istotu, že projekt sa podarí dokončiť v stanovenom harmonograme a rozpočte.
Zástupca spoločnosti Finnish Energy, Tuomo Huttunen, volal po harmonizácii v udeľovaní licencií pre jadrové elektrárne v Európe. Prínosom by to podľa neho mohlo byť predovšetkým pri malých modulárnych reaktoroch (SMR). Zjednotenie udeľovania licencií považuje Veronique Decobert zastupujúca firmu Westinghouse za náročné kvôli odlišným dizajnom i politickej rovine. Za problematické takéto riešenie označila aj predsedníčka Úradu jadrového dozoru SR Marta Žiaková. V Európe sú dnes v procese povoľovania reaktory typu EPR, každý s iným dizajnom. Čo by mal regulátor brať ako smerodajné a kto by niesol zodpovednosť za prípadné škody, pýtala sa šéfka ÚJD SR.
Diskusia sa zaoberala aj možnosťami štandardizácia komponentov pre dodávateľov, ktoré by splnili regulačné podmienky. Ako doplnil Huttunen, výsledkom by sa stal fungujúci trh dodávateľov a dostupnejšie náklady na priemyselné súčiastky. Otázkou zostáva, či by takúto štandardizáciu mali stimulovať vládne kabinety alebo skôr iniciatíva na celoeurópskej úrovni. Podľa Decobert by mali vytvoriť spoločné kritérií výrobcovia. Situáciu prirovnala k leteckej doprave, kde sa producent motora, ak splní stanovené podmienky, môže sťať dodávateľom pre lietadlá Airbus, ale aj konkurenčný Boeing. Cesta, ako niečo podobný pokrok dosiahnuť aj v jadrovej energetike, je ale podľa nej dlhá.
Podľa Richard Ivensa z organizácie Foratom je potrebné vytvoriť prostredie, ktoré by bolo lákadlom pre investorov v dlhodobom horizonte. Prísľubom by mohol byť nový dizajn trhu s elektrinou, ktorý má Európska komisia predstaviť v zime, ale doterajšia aktivita Bruselu podľa neho nedáva nádej na pokrok. Ako dodal, jadro musí byť súčasťou nízkouhlíkovej elektriny podobe ako OZE. Poukázal tiež na to, že vďaka contract for difference v projekte Hinkley sa zvýšila konkurencia medzi jadrom a OZE, pričom cena je transparentnejšia.
Šéfa Agentúry pre jadrovú energiu pri OECD Williama Magwood v príspevku odporučil, aby sa diskusia v Európe toľko nezameriavala na regulačné, ale skôr na priemyselné otázky. Implementácia jadrových projektov iných častiach sveta, napríklad v Rusku, Južnej Kórey a Číne sú podľa neho dôkazom, že nové bloky je možné sprevádzkovať bez navýšenia rozpočtu a včas.
© energia.sk
Foto: NNWE