Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kukurica - biomasa
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Kukuričné pole (biomasa) - ilustračná foto. Zdroj: Flickr.com / snake.eyes (licencia Creative Commons)
9. februára 2011 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

J. Novák: Biomasou by sa malo najmä kúriť

Obnoviteľné zdroje, na Slovensku najmä biomasa, majú najväčšiu perspektívu pri výrobe tepla. Ako uviedol Juraj Novák z odboru energetickej politiky MHV SR, rezort hospodárstva v tejto súvislosti pripravuje niekoľko legislatívnych zmien upravujúcich systém regulácie dodávok tepla. Podľa neho je u nás dostatočný potenciál, aby sa stanovený cieľ – podiel OZE 14 % do roku 2020 na hrubej energetickej spotrebe – dosiahol práve s veľkým prispením biomasy.

Biomasa „už v súčasnosti konkuruje fosílnym palivám a dá sa predpokladať, že táto konkurencieschopnosť porastie,“ prognózuje Novák.

Systém podpory centrálnych zdrojov tepla je neefektívny

Zmeniť sa majú podmienky centrálneho zásobovania teplom. Podľa Nováka nie je v súčasnom programovom období systém podpory centrálnych zdrojov nastavený dostatočne efektívne.

„To znamená: je podporovaná zmena kotla, ale nie sú podporované rekonštrukcie rozvodov tepla. Pri rozvode tepla sú tak veľké straty a tým pádom vlastne centrálne zásobovanie teplom nie je tak konkurencieshopné ako povedzme lokálne malé kotolne,“ vysvetlil Novák. Ako ďalej uviedol, podpora OZE na vykurovanie a chladenie sa zameria na verejné budovy, ktoré by podľa smerníc EÚ mali ísť príkladom.

Biomasou by sa mala využívať pri kombinovanej výrobe elektriny a tepla

V roku 2008 sa biomasa na Slovensku primárne využívala na výrobu tepla a biopalív. „Ak by sa biomasa v roku 2020 vyrábala dominantne na výrobu elektriny, tak ten cieľ by nebol tak efektívne dosiahnutý ako keď budeme biomasu využívať v kombinovanej výrobe elektriny a tepla, resp. biomasa pôjde prioritne na výrobu tepla. Účinnosť premeny pevnej biomasy na teplo je ďaleko vyššia ako keď vyrábame z biomasy len elektrinu bez kombinovanej výroby,“ dodal.

Vec energetickej bezpečnosti

Proces splyňovania biomasy na Slovensku má niekoľko výhod. „Je tu dobre rozvinutá distribučná sieť. Takisto Slovenská republika je závislá na dovoze zemného plynu. Aj keď sú určité projekty diverzifikácie, aj do budúcnosti zostane našim dodávateľom Ruská federácia. Práve na zníženie takejto energetickej závislosti a zvýšenie energetickej efektívnosti je dobré prejsť k využívaniu biometánu,“ hovorí Novák.

Účinnosť biometánu v kombinovanej výrobe sa má zvýšiť

V súčasnosti sa na Slovensku podporuje výroba elektrickej energie z bioplynu. Znamená to, že pri takomto využití nie je jednoznačná orientácia na využitie tepla pri spaľovaní tohto bioplynu. Biometán je zušľachtený bioplyn, ktorý je možné dodať do distribučnej siete a následne ho spotrebovať v kombinovanej výrobe elektriny a tepla. Zámerom ministerstva je, aby sa účinnosť biometánu v kombinovanej výrobe zvýšila zo súčasných 40 % na úroveň 75 %.

Príspevok Juraja Nováka odznel včera (8.2.) na konferencii „International Slovak Biomass Forum 2011“ v Bratislave, ktorú tradične organizuje Energetické centrum Bratislava (ECB). 

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.