Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

J. NAGY: Na to, aby sme sa zbavili jadrovej energie, potrebujeme mať alternatívu

„Nemôžeme hovoriť o diskusii, nebol to ani konkrétny bod programu, ale v rámci prvej témy, keď sa debatovalo o legislatíve pre narábanie s elektronickým odpadom, sa každý vyjadril k situácii v Japonsku. Keďže nepadla z rakúskej strany priama výzva, nemohlo to vyvolať pozitívne ani negatívne reakcie,“ sumarizoval okrajovú diskusiu Nagy. Rakúsky minister životného prostredia Niki Berlakovich v pondelok v kontexte udalostí v Japonsku ohlásil plán uskutočnenia záťažových testov pre atómové elektrárne v celej Európskej únii (EÚ). Vplyvy zemetrasenia a následných prívalových vĺn cunami zapríčinili stav pohotovosti a hrozbu zamorenia v okolí japonskej atómovej elektrárne Fukušima-I. Podľa najnovších informácií však Rakúsko svoju snahu o testovanie tejto časti energetického rezortu prevelí na úroveň rezortu energetiky a viac by sa o testoch malo hovoriť v utorok na stretnutí expertnej skupiny EÚ, ktoré zvolal do Bruselu energetický komisár Günther Oettinger. „Ak by sa celoeurópska iniciatíva o záťažové testy rozbehla, ja by som ju podporil. Nejde len o Slovensko, ale o celú Európu,“ reagoval Nagy.

Slovenský minister nie je presvedčený o bezproblémovosti jadrovej energetiky, momentálne ju však na to, aby sa Európa energeticky vedela zabezpečiť, musí využívať. „Jadrová energetika je prijateľná zelená energia, jedine s bezpečnosťou môžeme mať pri nej problémy. Každá technológia má svoje nebezpečie. S takýmto nešťastím ako teraz v Japonsku sa niekde aj počítalo. Ja to nepovažujem za míľnik v energetickom sektore, ale môže byť míľnikom v jadrovej energetike, aby sme sa z toho poučili a zavádzali také technológie, ktoré budú odolné podobným alebo aj silnejším prírodným vplyvom,“ myslí si minister, ktorý poznamenal, že bez jadrovej energie bude náročné dosiahnuť aj ciele, ktoré si dlhodobo na poli energetiky únia stanovila: „Do roku 2050 by sme mohli mať v Európe výrobu elektrickej energie bez emisií, tak sa uvádza aj v cestovnej mape Európskej komisie. Myslím si, že to bude veľmi ťažké dosiahnuť len geotermálnou energiou alebo biomasou. S jadrovou energiou asi budeme musieť počítať aj naďalej.“

Nagy vyjadril aj vôľu zbaviť sa atómových elektrární, ale len v prípade, ak by na svete bola iná možnosť, ktorá by adekvátne zabrala jej časť v energetickom mixe. „Rád by som sa zbavil jadrovej energie, ale musíme ukázať alternatívu. Jedna vec je želanie, ale druhá vec, ako alternatívne zabezpečiť výrobu energie. Raz sa fosílne energetické nosiče minú a musíme myslieť na to, čo ďalej,“ poznamenal minister.

UPOZORNENIE:

TASR ponúka k správe zvukové záznamy.

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.