Holjenčík: Vedenie ÚRSO sme navrhli ešte v júni 2007
Jozef Holjenčík, predseda Rady pre reguláciu, dnes na brífingu reagoval na obvinenia ministra hospodárstva Juraja Miškova z pondelka (13.9.). Podľa Miškova, Rada nepredložila vláde návrh na posty predsedu a podpredsedu regulačného úradu ÚRSO.
„Rada tak urobila už v júni 2007, a to hneď 16 dní po svojom menovaní,“ uviedol dnes na obranu počas brífingu Holjenčík.
Miškov: „Dal som mu termín do konca augusta“
Minister Miškov sa podľa svojich slov rozhodol riešiť situáciu ohľadom Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) „na základe stavu, ktorý pretrváva na ÚRSO, pretože predseda Rady pre reguláciu, pán Holjenčík, dlhodobo zastáva funkciu predsedu regulačného úradu a nebol schopný od mája 2007 vymenovať predsedu ÚRSO“.
„O obsadzovaní funkcií predsedu a podpredsedu ÚRSO rozhoduje vláda SR na základe návrhu Rady pre reguláciu. Rada pre reguláciu od 15. marca 2007 bola nečinná. Pán Holjenčík mal tri a pol roka na to, aby v súčinnosti s ostatnými členmi rady navrhoval kandidátov na post predsedu a podpredsedu ÚRSO,“ uviedol na dnešnom brífingu Miškov v reakcii na dnešné dopoludňajšie vyjadrenia Jozefa Holjenčíka.
Miškov konštatoval, že „krátko po svojom nástupe do funkcie ministra v júli 2010 vyzval Holjenčíka, aby v tejto veci konal a aby podal návrhy na predsedu a podpredsedu ÚRSO“. „Dal som mu termín do konca augusta. Do konca augusta sa nič neudialo, preto som sa rozhodol konať. Rozhodol som sa tento stav, ktorý považujem za protizákonný, zmeniť,“ dodal minister.
Minister zároveň zdôraznil, že „pán Holjenčík vykonáva funkciu predsedu Rady pre reguláciu a zároveň vykonáva aj funkciu predsedu regulačného úradu“. „Tento stav je nezákonný už len z toho dôvodu, že člen Rady pre reguláciu nemôže byť zároveň členom regulačného úradu. Rozhodovanie o cenách prináleží regulačnému úradu. V tomto bode vidíme rozpor. Pán Holjenčík ako predseda rady rozhoduje o cenách. Rada pre reguláciu je tu na to, aby vykonávala regulačnú politiku a aby navrhovala predsedu a podpredsedu ÚRSO,“ dodal.
Rada pre reguláciu podľa Miškova „tu nie je na to, aby rozhodovala o cenách“. „Rozhodli sme sa preto tento stav, ktorý považujeme za protizákonný, zmeniť novelou zákona. Tú sme predložili do medzirezortného pripomienkového konania a dočasne chceme tento stav riešiť spôsobom, ktorý sme navrhli,“ povedal.
„Na budúci rok pripravujeme veľký balík energetických zákonov, ktorého súčasťou bude aj nové postavenie Rady pre reguláciu, s takými kompetenciami, aby bola nielen apolitická, ale aby sa nestala nástrojom rozhodovania nejakého jedinca. V súčasnom zákone chýbal nejaký mechanizmus, ktorý by donútil predsedu rady konať ohľadom predsedu ÚRSO,“ priblížil.
Holjenčík nesúhlasí s pripravovanou novelou zákona o regulácii
„Ministerstvo úplne popiera všetky zásady a prístupy v energetike a regulácii sieťových odvetví uverejnené v programovom vyhlásení vlády,“ konštatoval. Pripomenul, že návrh zmeny zákona o regulácii sieťových odvetví nebol konzultovaný ani s jedným z orgánov štátnej regulácie.
Od účinnosti novely zákona má byť podľa Holjenčíka zrušená Rada pre reguláciu a ÚRSO sa má stať iba predĺženou rukou ministerstva: „MHV SR návrhom zákona manifestuje nerešpektovanie práva EÚ, ktorá svojimi smernicami jednoznačne vyžaduje nezávislosť regulačných úradov od politickej moci reprezentovanou vládami štátov. Návrh zákona nerešpektuje ani Európskou úniou zdôrazňovanú ochranu spotrebiteľov energií a ich právo na spravodlivé ceny,“ zdôraznil.
Čo tvrdí minister
„Prečo do dnešného dňa nemáme predsedu regulačného úradu? Rozhodne tento stav chcem napraviť tak, aby sme neboli blokovaní. Momentálne je systém postavený tak, že predsedu a podpredsedu regulačného úradu navrhuje Rada pre reguláciu. Pokiaľ ich Rada pre reguláciu nenavrhne, tak je dočasne poverený pán Holjenčík. A pán Holjenčík takýmto spôsobom zneužíva situáciu, ktorá momentálne je. Nemáme predsedu regulačného úradu,“ uviedol včera minister.
MHV SR návrh novely zákona o regulácii v sieťových odvetviach vysvetľuje úspornými opatreniami, ako aj nesplnením zámeru, s ktorým nová inštitúcia v roku 2007 vznikla: „Tým, že predseda Rady pre reguláciu vykonával tiež pôsobnosť predsedu ÚRSO, kompetencie Rady pre reguláciu a ÚRSO sa vzájomne prelínali a spolusúčinnosť týchto orgánov bola iba fiktívna,“ konštatuje ministerstvo v predloženom materiáli.
Zrušenie Rady pre reguláciu má tiež podľa Juraja Miškova zabezpečiť ekonomickejší, finančne vyváženejší a bezrozporový model fungovania regulačného úradu.
Hovorilo sa i o plyne a požiadavkách SPP
Energia, TASR