Izolujte aj hrubé steny, zvýšite energetickú hospodárnosť budovy
Rýchly prehľad
Cieľová skupina | Majitelia rodinných a bytových domov, resp. tí, ktorí zvažujú rekonštrukciu. |
---|---|
Vstupná investícia | V závislosti od typu izolačného materiálu. |
Miera úspory | Až 50 % nákladov na vykurovanie. |
Návratnosť | Od 8 rokov a viac, v závislosti od použitého materiálu. |
Často sa môžete stretnúť s názorom, že staré domy s hrubými stenami nie je potrebné zatepľovať, pretože práve vďaka dostatočnej hrúbke stien si stále zachovávajú požadované tepelnoizolačné vlastnosti. Rozhodujúcim problémom sú však tepelnotechnické vlastnosti materiálu, z ktorého sú zhotovené.
Podľa súčasnej platnej normy STN 73 0540-2: 2002 stena z plných pálených tehál s hrúbkou menšou ako 160 cm už nie je vyhovujúca. Norma požaduje pre vonkajšiu stenu obnovovanej budovy hodnotu súčiniteľa prestupu tepla minimálne U = 0,46 W/(m2.K). Ide ale len o minimálnu požiadavku. Normou odporúčaná hodnota pre nové budovy je U = 0,32 W/(m2.K).
Pred tridsiatimi rokmi stačilo dodržať normou predpísaný tepelnotechnický odpor obvodových konštrukcií vo výške R= 1,5, neskôr to bolo 2,0 m2KW-1 a dnes sa už požaduje pre novostavby hodnota nad 3,0.
Tepelné straty
Môže sa stať, že máme okná s horšími tepelno-technickými vlastnosťami ako okolité steny a každým štvorcovým metrom okna uniká 4- až 10-krát viac tepla ako stenou. K najväčším teplotným stratám dochádza pri starých domoch predovšetkým aj tak cez obvodové steny. Vznikajú tepelné mosty a aj pri hrubých stenách sa výrazne zvyšujú tepelné straty.
Výmena vykurovacieho systému môže znížiť náklady na vykurovanie približne o 5 %, výmena okien a dverí nám usporí 15 až 20 % a zateplenie viac ako 15 %, v závislosti od kvality pôvodných konštrukcií obvodových stien.
Akékoľvek steny z plných tehál, a vlastne všetky steny z doby spred 30 rokov, je nevyhnutné zatepliť. Niekedy sa s podobným tvrdením stretnete v prípade dreveného zrubu. Tu sa argumentuje tým, že takéto zruby sa používajú vo veľmi chladných krajinách ako je Aljaška či Fínsko, a musia preto vyhovovať našim klimatickým podmienkam. Pravdou je, že to tak nie je, pretože drevo má tepelnú vodivosť síce väčšiu ako moderné murovacie materiály, ale z hľadiska tepelnej akumulácie je považované skôr za stavbu „ľahkú“, a tu norma požaduje U = 0,3.V konečnom dôsledku to znamená, že stena z masívneho dreva by musela mať hrúbku minimálne 55 cm. Väčšinou sa ale pre zruby používa hrúbka maximálne 20 cm.
Zateplenie zvýši energetickú hospodárnosť budovy
Najmä u nezateplených starších domov sú úspory za vykurovanie spôsobené zateplením naozaj vysoké a môžu presiahnuť aj 50 %.
Kvalitne realizovaným zateplením sa zlepšuje tepelno-technická kvalita budov, ktorá predtým v mnohých prípadoch dostatočne nespĺňa požiadavky. Medzi hlavné prínosy zateplenia patrí:
Zníženie tepelných strát.
Modelový príklad |
---|
Rodinný dom s približne 300 m2 stien z plných tehál o hrúbke 45 cm stráca stenami zhruba 22 MWh tepla za vykurovaciu sezónu. Ak zateplíte steny 16 cm tepelnou izoláciou, potom unikne len 3,8 MWh (17 % pôvodnej hodnoty). |
- Vďaka vyššej povrchovej teplote stien získate lepšiu tepelnú pohodu, tým pádom možno znížiť teplotu vzduchu.
- Zlepšuje tepelno-technickú kvalitu budov.
- Zabraňuje prehrievaniu domu v lete a chladu v zime. Z vonkajšej strany tepelne izolované steny majú veľkú tepelnú kapacitu a akumulačnú schopnosť (a teda aj zotrvačnosť), v zime trvá dlhšie kým vychladnú a v horúcom lete sa ani po týždni horúčav dom výrazne neprehrieva.
- Zabraňuje zatekaniu do obvodového plášťa či do pôvodných stykov a spojov panelov.
- Znižuje koróziu výstuže v spojoch.
- Zmierňuje tepelné namáhanie obvodových a nosných stavebných konštrukcií.
- Zvyšuje požiarnu bezpečnosť obvodových plášťov.
- Prispieva k zvyšovaniu energetickej hospodárnosti budov
Izolačné materiály
Staré domy majú steny spravidla z plných tehál o hrúbke 45 cm. Tepelné straty takýchto stien sú zhruba 5-násobne väčšie ako pri stenách zo súčasných tehál. Ak chcete výrazne znížiť tepelné straty, je nutné steny izolovať:
- Dosky z penového polystyrénu: polystyrén je najbežnejšie používaný materiál. Jeho nevýhodou je horľavosť a fakt, že sa neprispôsobí nerovnostiam povrchu. Niekedy môže prekážať aj malá priepustnosť vodnej pary, niekedy je to naopak výhodné.
- Dosky z minerálnej vaty: sú lisované z minerálnych vlákien pojených organickou živicou. Tepelné vlastnosti sú zhruba rovnaké ako pri predchádzajúcom materiáli, ale minerálne vlákna sú nehorľavé a vďaka otvorenej vláknitej štruktúre dosky veľmi dobre prepúšťajú vodnú paru.
Steny možno izolovať zvnútra alebo zvonku. Vnútorná izolácia má početné nevýhody a pri starých domoch sa realizuje veľmi zriedka. Najväčším problémom je, že vnútorná tepelná izolácia končí pri rámoch okien, na podlahe, strope a v týchto miestach dochádza ku kondenzácii vlhkosti. Môžu sa objaviť plesne a ak majú stropy drevené trámy, začnú hniť. Vonkajšie zateplenie je výhodnejšie, tu je celá konštrukcia domu „zabalená“ do izolačného plášťa a ak je izolačná vrstva dostatočná, nikde ku kondenzácii vlhkosti nedochádza.
Najčastejšie sa stretnete s tzv. kontaktnou izoláciou; dosky izolačného materiálu sa nalepia na fasádu a pokryjú sa tenkovrstvovou omietkou. Obvyklá hrúbka izolácie je v rozpätí 10 až 16cm. Kontaktnú izoláciu je možné použiť len na steny, ktoré sú úplne suché. Pokiaľ nie je dokonale prevedená hydroizolácia a do stien sa dostala vlhkosť, potom je nutné hydroizoláciu obnoviť. Ak to nie je možné treba použiť izoláciu čo bude najviac prepúšťať vodnú paru. To umožňuje tzv. prevetrávaná fasáda, kde je izolácia tvorená veľmi priedušnou minerálnou vatou, ktorá je zvonku prekrytá obkladom (cementové alebo plastové šablóny). Takáto izolácia dokonca dokáže mierne vlhkú stenu vysušiť, pretože zvýšenie teploty steny po zaizolovanie zvýši odpar vody.
Úspora
Úspora v konečnom dôsledku nakoniec závisí od použitého materiálu, či sa zateplia len steny, alebo aj strecha, čo sa vymenia aj okná a dvere. Čím viac častí domu sa zateplí, tým je úspora vyššia.
(c) energia