IVRA kritizuje spôsob, akým Úrad pre reguláciu sieťových odvetví určil ceny elektrickej energie
Inštitút pre výskum sociálno-ekonomických rizík (IVRA) v podaní na Generálnu prokuratúru SR namieta spôsob, akým Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) postupoval pri stanovení cien elektrickej energie na rok 2023. Inštitút v piatok upozornil, že listy od dodávateľov elektrickej energie, ktoré prišli v týchto dňoch pre tzv. neregulovaných odberateľov, potvrdzujú zálohové platby v násobných výškach a sú likvidačné.
„Dodávateľské energetické firmy podľa nášho názoru v rozpore s uzneseniami vlády trvajú na likvidačných zálohových platbách. Aj po našom podaní na Generálnu prokuratúru SR neskončil chaos, pobehovanie a hádzanie viny kompetentných zástupcov štátu,“ uviedol Martin Halás z uvedenej organizácie.
Výsledok je podľa neho stále rovnaký, tzv. neregulovaní odberatelia musia aj napriek opakovaným intervenciám platiť likvidačné zálohové platby. „Ide zväčša o malé, rodinné firmy, kde pracujú živiteľ rodiny alebo celá rodina. V dohodách o cenách od dodávateľov, ktoré posielali začiatkom roka, je pritom napísané, že po nezaplatení príde k odpojeniu,“ poznamenal Halás.
Už v utorok 17. januára, kedy podávali doplnenie podania na generálnu prokuratúru, podľa zástupcu inštitútu mali informácie, že príde k tejto situácii. Aj preto obidve podania na generálnu prokuratúru odniesli priamo na Úrad vlády SR premiérovi so žiadosťou o stretnutie.
„Nechápeme, prečo nemôžu tieto malé rodinné firmy platiť zálohovo 199-eurový strop a zvyšný rozdiel nech si zúčtujú dodávatelia energií priamo so štátom. Je to nechutné vydieranie a likvidácia malých, zväčša rodinných firiem. Budeme zvažovať ďalšie doplnenie podania na generálnu prokuratúru,“ dodal Halás.