Iveta Radičová sa v Rakúsku za Mochovce ospravedlnila
Pri svojej prvej návšteve Rakúska sa Iveta Radičová ospravedlnila za nedostatočnú komunikáciu s rakúskym partnerom v otázke dostavby jadrovej elektrárne Mochovce. Viedeň je dlhodobo proti dokončeniu tretieho a štvrtého bloku elektrárne. Slovensko naopak trvá na zdvojnásobení jej kapacity.
Rakúska strana sa chce zapájať do bezpečnostného dialógu o Mochovciach vo väčšej miere, píše ČTK. Posudzovanie dôsledkov na životné prostriedky považuje za neúplne. Samostatné rozhodnutie Slovenska označil v máji minister životného prostredia Niki Berlakovich za urážku voči Rakúsku.
Iveta Radičová sa za jednostrannosť rozhodnutia vlády z mája 2010 ospravedlnila: „Uznávam námietku – a ospravedlnila som sa za to – že májové rozhodnutie vlády Slovenskej republiky týkajúce sa Mochoviec sa dozvedeli v Rakúskej republike z médií. A potom sa naozaj veľmi ťažko zaujíma pozitívny, konštruktívny postoj,“ vyhlásila premiérka pred médiami, cituje TASR.
Spoločné rokovania sa dotkli aj aktuálnych tém. Rakúsky kancelár pokladá nedávne predĺženie životnosti jadrových elektrární v Nemecku o 12 rokov za krok späť. Svoj postoj telefonicky tlmočil aj nemeckej kancelárke Angele Merkelovej. „Z aktuálneho popudu sme hovorili o téme jadrovej energetiky a tu je postoj Rakúska jednoznačný. Sme skeptickí, čo sa týka nemeckých plánov, a sme veľmi kritickí, čo sa týka dostavby jadrových elektrární v akejkoľvek susednej zemi,” vyhlásil.
Faymann hovoril aj o údajnej atómovej lobby v EÚ. Zaraďovanie jadra medzi obnoviteľné zdroje označil za groteskné. „Na obranu proti ďalšej výstavbe jadrových elektrární sa postavím v Európskej únii všetkými prostriedkami, ktoré mám k dispozícii.“
Rakúski predstavitelia v máji kritizovali postup slovenských úradov, ktoré ukončili proces posudzovania vplyvov dostavby 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach na životné prostredie bez toho, aby dostatočne zodpovedali otázky a rozptýlili obavy Rakúska týkajúce sa bezpečnosti.
Bývalý minister Jahnátek sa ohradil
„Nie je pravda, že rakúska strana sa o rozhodnutí o dostavbe 3. a 4. bloku elektrárne dozvedela len z médií,“ reagoval bývalý minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek v tlačovom stanovisku, ktoré poskytla hovorkyňa Smeru-SD Silvia Glendová. Doplnil v ňom, že Radičovej ospravedlnenie sa je prejavom servílnosti.
Dostavba Mochoviec je súčasťou dokumentu „Stratégia energetickej bezpečnosti Slovenska do roku 2030“, ktorú predchádzajúca vláda schválila ešte na jeseň 2008, pripomenul Jahnátek. Rakúska vláda sa podľa neho mala možnosť v rámci posudzovania vplyvu na životné prostredie k tejto stratégii vyjadriť a práve kvôli jej postoju meškalo zaradenie tohto materiálu na rokovanie slovenskej vlády viac ako rok, zdôraznil.
Bývalý minister hospodárstva pripomenul aj to, že vo Viedni sa uskutočnilo verejné posudzovanie projektu za účasti členov rakúskej vlády, aktivistov aj laickej verejnosti. Slovenská republika tak v prípade dostavby 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach dodržala všetky štandardné postupy v súlade s medzinárodnými dohodami.
„Neadekvátna servilnosť predsedníčky vlády Ivety Radičovej pri tak strategickom projekte je prejavom slabosti, ktorá evokuje nenáležitú podriadenosť Slovenska voči Rakúskej republike,“ uzatvoril Ľubomír Jahnátek.