Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
geoterm Croatia
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ martin vmorris (licencia Creative Commons)
3. októbra 2013 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Island prispeje k rozvoju geotermálnej energie v Etiópii

Etiópia, krajina s obrovským potenciálom geotermálnej energie, bude spolupracovať s Islandom. Doteraz bolo hlavnou prekážkou financovanie projektov a potreba kvalifikovaných odborníkov. Rozvoje geotermálnej energie však začína naberať nové kontúry. Islandská medzinárodná rozvojová agentúra (ICEIDA) podpísala dohodu o partnerstve s etiópskou vládou a spoločne uskutočnia geotermálne prieskumy. Rozvoj geotermálnej energie v Etiópii tak bude druhým projektom, ktorý sa začne v rámci ICEIDA/NDF geotermálneho geologického prieskumu. Prvý prebieha v Rwande.

Etiópska vláda v súčasnej dobe realizuje stratégiu pre rozvoj svojich obnoviteľných zdrojov energie, vrátane geotermálnych a vodných. Cieľom je posilniť energetickú bezpečnosť krajiny a zabezpečiť stabilné dodávky elektriny. Obrovská závislosť Etiópie od vodných zdrojov núti krajinu diverzifikovať energetické zdroje, nakoľko v krajine sa stávajú problémom nepravidelné zrážky a dlhšie obdobia sucha. Za týmto účelom sa odborníci zamerali na druhý potenciálne najvhodnejší obnoviteľný zdroj energie v krajine – geotermálnu energiu. Až doteraz považovala krajina rozvoj geotermálnej energie za nedosiahnuteľný. Etiópska vláda však jej rozvoj považuje v súčasnosti za prioritu, k čomu prispela aj spomínaná spolupráca v rámci projektu ICEIDA/NDF.

„Našou víziou je do 30 rokov využívať 80.000 MW z  obnoviteľných zdrojov energie, ktoré máme, a to vrátane vodnej, veternej a slnečnej energie,“ uviedol etiópsky premiér Hailemariam Desalegn.

Všeobecným cieľom spolupráce je pomôcť etiópskej vláde zvýšiť podiel energie z OZE, znížiť emisie a zvýšiť spoločenský i hospodársky význam krajiny. Bezprostredným cieľom projektu je však identifikácia potenciálnych miest pre prieskumné vrty v cieľových oblastiach a rozvoj geotermálnej produkcie v krajine. „V Etiópii je zatiaľ pilotným geotermálnym projektom elektráreň Aluto Langano s výrobnou kapacitou 8,3 MW, ktorá sa má zvýšiť na 75 MWV,“ uviedol Paul Younger z Glasgowskej univerzity.

Islandská spoločnosť, Reykjavik Geothermal, ktorá vybudovala elektrárne vo viac ako 30 krajinách, plánuje výstavbu geotermálnych elektrární aj v Etiópii. Spoločnosť očakáva, že s prieskumom začne už začiatkom budúceho roka. Viac ako 10 MW by malo byť v prevádzke do roku 2015, a celkovo 500 MW do roku 2018. Približne jedna štvrtina až tretina projektu bude financovaná z vlastného kapitálu. Dohoda medzi islandskou spoločnosťou a Etiópiou môže byť podľa finančného analytika Bloombergu Marka Taylora prvou z mnohých na africkom kontinente.

Geotermálny prieskum sa zameria na oblasti Tendaho Alalobeda a Aluto Langano. Ďalší prieskum sa začne aj v oblasti Gedemsa.

(c) energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.