Isernia – smart grid po taliansky
Taliansko si už niekoľko rokov dláždi cestu k inteligentným sieťam. Pred desiatimi rokmi išlo o prvú európsku krajinu, v ktorej sa začalo s masovou implementáciou inteligentných meracích zariadení. V krajine je dnes inštalovaných viac než 32 miliónov smart metrov. V súčasnosti je najväčšou výzvou pre distribučné spoločnosti nájsť spoľahlivé riešenie, ako bezpečne integrovať obnoviteľné zdroje energie do sústavy. V dôsledku ich nepredikovateľného charakteru sa neustále zvyšujú nároky na prenosovú kapacitu elektrickej siete.
Smart grid alebo inteligentná sieť dokáže flexibilne reagovať na rozloženie výroby a spotreby elektrickej energie, a to aj v prostredí, kde elektrina prúdi obidvoma smermi. Projekt v talianskom meste Isernia je preto akýmsi inkubátorom, v ktorom sa môže otestovať široké spektrum individuálnych smart technológií a sledovať, ako sa dokážu v praxi stotožniť s operačným rozhraním inteligentnej siete. Projekt sa začal realizovať v roku 2011 a podľa pôvodného plánu by sa mal ukončiť už počas nasledujúceho roka. Investícia spoločnosti Enel Distribuzione by mala dosiahnuť 10 miliónov eur.
Zelená energia na juhu Talianska
Lokalitu pre testovanie inteligentnej siete Enel nevybral náhodne. Okolie provincie Isernia je charakteristické vysokou koncentráciou obnoviteľných zdrojov, predovšetkým fotovoltaiky. V menšej miere je zastúpená aj vodná energia či bioplyn. Pripojenie veľkého množstva decentralizovanej energie do distribučnej siete stredného napätia nie je možné vyregulovať bez využitia moderných telekomunikačných technológií. Prevádzka je vďaka nim efektívnejšia. Systém dokáže v každom okamihu reagovať na aktuálne rozloženie výrobných a spotrebných kapacít. Enel Distribuzione v Isernii využíva optickú infraštruktúru a širokopásmové bezdrôtové pripojenie WiMAX a LTE štvrtej generácie (4G).
Ďalším riešením ako bezpečne integrovať zelenú energiu do sústavy je skladovanie energie. Takýto systém umožňuje uskladniť decentrálne vyrobenú energiu a v závislosti od potreby ju spotrebovávať. Masovému využitiu tohto spôsobu dnes bránia vysoké náklady. Existuje však predpoklad, že v budúcnosti sa bude cena tejto technológie znižovať.
V Isernii sa využíva modulárny systém Siestorage, ktorý obsahuje lítium-iónové batérie s kapacitou 0,7 MW. Projektovala ho nemecká firma Siemens podľa presnej špecifikácie od Enel Distribuzione. V Taliansku ide vôbec o prvý systém pre uskladnenie energie, ktorý je pripojený do distribučnej siete stredného napätia.
Foto: Enel
Inteligentné merače – Smart Info
Rozvoj smart technológie si vyžaduje aktívnu účasť na strane samotných spotrebiteľov. Projekt Isernia chce preto aj vzdelávať. Cieľom je zvyšovať informovanosť ľudí o ich energetickej spotrebe. Jedným z prostriedkov ako to dosiahnuť je inštalácia inteligentných meračov do osem tisíc talianskych domácností. Spotrebiteľov systém Smart Info prehľadne informuje o aktuálnej i minulej spotrebe energie. Je kompatibilný s ich osobnými počítačmi, smartfónmi či inými aplikáciami. Tým domácnostiam, ktoré sú zároveň výrobcami elektrickej energie, poskytuje Smart Info prístup ku komplexnejším dátam o ich produkcii i spotrebe.
Integrácia vozidiel na elektrický pohon je ďalším dôležitým prvkom pilotnej smart siete na juhu Talianska. V Isernii je k dispozícii dobíjacia infraštruktúra pre elektromobily, ktorá je prepojená s fotovoltaickou elektrárňou i systémom pre skladovanie energie. Flotilu elektrických áut značky Renault Kangoo využívajú pracovníci distribučnej spoločnosti.
Enel Distribuzione je dominantným distribútorom elektrickej energie v Taliansku. Kontroluje 85 % z objemu všetkej distribuovanej elektriny v krajine. V oblasti smart grids má rozbehnutých celkom osem projektov. Isernia je z nich nielen najväčším, ale zároveň najinovatívnejším. Získal aj podporu talianskeho regulátora (AEEG). Ten sa prostredníctvom dotačných stimulov snaží motivovať energetické firmy, aby investovali do ďalšieho rozvoja siete. V rozvoji inteligentných sietí sa dlhodobo angažujú aj ostatné európske distribučné spoločnosti, medzi inými španielska Iberdola, francúzska EDF alebo britská UK Power Network.
© energia.sk