Irán špecifikoval pripravovanú obchodnú dohodu s Ruskom
Reuters už v januári informoval o tom, že Iránci s Rusmi rokujú o bartrovej dohode, ktorá umožní Rusku kupovať denne 500.000 barelov iránskej ropy výmenou za ruské zariadenia a tovar. USA na to pozerajú ako na snahu oslabiť ekonomický tlak, ktorý na Irán vyvíjajú sankcie uvalené za problematický jadrový program.
Ruský denník Kommersant dnes zverejnil rozhovor s iránskym veľvyslancom v Moskve. Mehdí Saneí v ňom potvrdil, že sa rokuje o obchodnej výmene, v ktorej by Irán poskytoval Rusku „niekoľko stoviek tisíc barelov ropy denne“.
„Irán by mohol z časti výťažku zaplatiť ruským spoločnostiam za výstavbu druhej jednotky v elektrárni v Búšehri,“ povedal. Do úvahy vraj pripadá tiež to, že Rusi za ropu pomôžu vybudovať menšie rafinérie a mohli by investovať do ťažby plynu. „Máme záujem o nákup veľkého množstva železničných koľají a tiež o to, aby sa Rusko zapojilo do elektrifikácie tratí. Ďalej o ruské obilie,“ povedal Saneí.
Domnieva sa, že dohoda by mohla byť podpísaná do augusta. Bude o nej rokovať ruský minister minister hospodárskeho rozvoja Alexej Uljukajev, ktorý má navštíviť Irán v apríli.
USA Rusko varovali, že tým marí úsilie dospieť s Iránom k dohode o jeho jadrovom programe. Saneí tieto obavy nezdieľa a odporučil Rusku, aby urobilo to isté. Moskva by podľa neho mohla prísť o výhodné príležitosti, pretože európske štáty už do Teheránu posielajú svoje podnikateľské delegácie.
Irán vlani pristúpil na polročné dohodu o obmedzení svojho jadrového programu, čo mu prinieslo čiastočné uvoľnenie sankcií. Francúzsko nedávno do Teheránu poslalo vyše 100 zástupcov firiem, avšak USA vytrvalo upozorňujú, že väčšina sankcií zostáva v platnosti, a že ak podniky s Iráncami uzatvárajú nové dohody, nesmú mať platnosť dlhšiu, než je polročný termín uvoľnenia sankcií. O tom, či dohoda o jadrovom programe bude mať trvalejší vplyv, sa rozhodne až v ďalších kolách rozhovorov. Prvé z nich majú začať v utorok vo Viedni.
Zdroj: ČTK, energia