Irak: Stavba ropovodu ohrozuje archeologickú lokalitu Babylon
Foto: TASR/AP Photo/Maya Alleruzzo
„Ministerstvo ropného priemyslu tejto lokalite spôsobilo obrovské škody, keď pod archeologickými pozemkami v Babylone prerazilo 1.550 metrov dlhý tunel, aby tadiaľ mohol prechádzať ropovod, ktorý privádza ropu z juhu krajiny do Bagdadu,“ sťažuje si šéf irackého archeologického výboru Kaís Husajn Rašíd.
„Je tu nebezpečenstvo znečistenia a táto stavba zasadila smrteľnú ranu všetkému úsiliu dostať Babylon na zoznam svetového dedičstva UNSECO,“ povedal.
Dielo sa po veľkých sporoch dokončilo 25. marca. Projekt bol predĺžený v roku 2010 a dva roky sa viedli rokovania s cieľom zmeniť trasu ropovodu.
Avšak ministerstvo ropného priemyslu usúdilo, že ide o strategicky veľmi významný projekt a nechcelo nič vedieť.
Niekoľkokrát vyslalo tímy, ktoré vyhĺbili akúsi galériu hlbokú 1,7 metra a širokú dva metre. Práce boli niekoľkokrát prerušené, ale potom sa predsa len ukončili, uvádza Mariam Umránová, ktorá má na starosti pamiatky v Babylone.
Aby mohol ropovod prechádzať lokalitou, bolo treba hĺbiť v archeologických zónach, kde ešte neprebehli vykopávky. „V niekoľkocentimetrovej hĺbke sú možno ešte archeologické poklady, ktoré neboli doteraz odhalené,“ uvádza.
Podľa Umránovej tento projekt porušuje zákon o ochrane starovekých pamiatok. Irak je pritom svetovo známy svojou históriou a svojimi archeologickými lokalitami.
Táto oblasť starovekej Mezopotámie sa považuje za jednu z kolísok ľudstva so svojimi sumerskými ruinami z doby 4.500 až 2.500 rokov pred našim letopočtom. Okrem iného tu tróni socha babylonského leva, jedného z národných symbolov.
Bol už poškodený pri stavbe jednej z amerických základní v rokoch 2003-2004 a potrebuje reštaurovať, aby mohol byť pridaný na zoznam UNESCO, uvádza sa v správe tejto medzinárodnej organizácie z roku 2009.
Foto: TASR/AP Photo/Karim Kadim
„Archeologické mesto utrpelo značné škody spôsobené razením ropovodu. Medzi hlavnými poškodenými štruktúrami je Ištarina brána a procesná cesta,“ uviedlo UNESCO.
Počas americkej invázie v roku 2003 bola lokalita vylúpená a predmety patriace Nabuchodonozorovmu a Chamurapiho múzeu, ako i babylonskej knižnici a archívom, boli ukradnuté alebo zničené, uvádza správa.
Ministerstvo ropného priemyslu stavbu ropovodu obhajuje. „Bol postavený na pozemkoch patriacemu nášmu ministerstvu a sú tu už viac než 30 rokov dva iné ropovody,“ informoval hovorca ministerstva Azím Ďžihád.
Podľa jeho slov sa všetky nachádzajú niekoľko sto metrov od archeologických lokalít. „Keď sme ich hĺbili, nenarazili sme na žiadne archeologické pamiatky,“ prehlásil.
Avšak podľa Kaísa Rašída „neoprávňujú stavby uskutočnené za vlády Saddáma Husajna opakovanie rovnakých chýb ako za starého režimu“. Ropovod musí byť podľa neho odstránený a tí, ktorí ho stavali, musia byť súdení, aby UNESCO mohlo Irak rešpektovať.
Babylon nie je zapísaný na zozname svetových pamiatok. Tri žiadosti podané za Saddáma Husajna boli odmietnuté s odôvodnením, že lokalita je zle spravovaná. Od roku 2009 sa správa starovekých pamiatok v Iraku snaží situáciu zlepšiť, aby mohla podať novú žiadosť.
ČTK, energia