Irak ponúkol v novom kole aukcií na ropné licencie len 1 zo 6 oblastí
V súčasnosti ide o štvrtú aukciu od obdobia medzinárodných sankcií, vojen a pádu Saddáma Husajna v roku 2003. Posledná sa konala v októbri 2010.
Predaj práv na prieskum a využitie nových nálezísk a rozvoj doterajších polí je spolu s investíciami do ropnej infraštruktúry kľúčovým prvkom plánu Bagdadu zvýšiť do roku 2017 ťažbu na 12 miliónov barelov denne, teda asi na štvornásobok súčasného stavu. Irak má štvrté najväčšie zásoby ropy a desiate najväčšie zásoby plynu na svete a ponúka potenciálne bohaté nevyužité teritóriá.
V prvý deň aukcie nepredložili zahraničné firmy žiadne ponuky na štyri bloky s ropou a plynom. Pri ďalšom bloku britská firma Premier Oil odmietla vládny návrh formy kontraktu. Len pri bloku 9 v juhoirackej provincii Basra, kde sa nachádza hlavne ropa, Bagdad uzavrel dohodu so spoločnosťou Kuwait Energy a jej partnermi.
Včerajší neúspech je podľa pozorovateľov dôsledkom toho, že Irak teraz neponúkol uchádzačom o licencie tradičnú dohodu o zdieľaní produkcie, ktorá umožňuje obom stranám podieľať sa na zisku, ale len menej atraktívnu dohodu o službách. V jej rámci majiteľ licencie dostáva pevný poplatok z každého vyťaženého barelu.
Kuwait Energy vyhrala súťaž s ponukou poplatku na nízkej úrovni 6,24 dolára za barel. Kuvajtská spoločnosť si mohla dovoliť agresívnejšiu ponuku, pretože už má licenciu na susedné juhoiracké plynové pole Sidi, ktoré je podľa západných geológov zrejme súčasťou rozsiahleho iránskeho poľa Azadegan. Zdroje z ropného odvetvia agentúre Reuters povedali, že uchádzači budú musieť za ďalšie bloky požadovať poplatok 10-20 dolárov za barel.
Pozorovatelia predpokladajú, že dnes (31.5.) Irak ponúkne maximálne štvrtinu zo všetkých ponúkaných 12 blokov. Spolu s ďalšími šiestimi oblasťami Bagdad ponúkne za lepších podmienok najmenej dva bloky, ktoré včera nikto nechcel.
Terajšej aukcie sa nemohol zúčastniť najväčší americký ropný koncern Exxon Mobil za to, že dohodol bez súhlasu ústrednej vlády zmluvy o rozvoji ropných polí v Kurdistane. Z rovnakého dôvodu vláda zakázala účasť ďalšej americkej firme Hess.
Zdroj: ČTK, energia
Ilustračná snímka: SITA/AP Photo