Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
15. februára 2013 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Investori do ekologickej energie chcú žalovať Španielsko

Zahraniční investori projektov obnoviteľných zdrojov energie v Španielsku sa pripravujú na prípadný medzinárodný súdny spor s Madridom o nových pravidlách. Potenciálna suma náhrady škody ešte nie je známa, medzinárodné fondy však majú v krajine v tejto oblasti podnikania aktíva v hodnote viac ako 13 mld. eur. Investori tvrdia, že španielska vláda porušila zmluvné podmienky ich investícií.

Španielsky parlament vo štvrtok schválil zákon, ktorý znižuje finančný príspevok na alternatívne technológie produkcie energie a spomaľuje tým tlak krajiny na presadzovanie ekologickej elektriny. Toto opatrenie sa pridáva k ďalším novým zákonom, ktoré podľa lobistov prakticky odstraňuje akúkoľvek možnosť zisku z fotovoltaických, solárnych termálnych a veterných elektrární. Investori si preto najali medzinárodnú právnickú kanceláriu Allen & Overy. „Medzinárodné investičné fondy sa so svojimi právnymi poradcami radia o tom, aké kroky by mali urobiť. Predpokladáme ale viacero žalôb,“ povedal agentúre Reuters Luis Crespo, generálny sekretár španielskej asociácie producentov solárnej termálnej energie.

Investori chcú postupovať v zmysle bruselskej Energetickej charty, medzinárodne ratifikovanej dohody, ktorá je pre členské štáty záväzná. Žalobu na Madrid podali už v roku 2011 investori fotovoltaických elektrární, nové podanie teraz pripravujú investori do solárnej termálnej energie.

Španielsky minister priemyslu José Manuel Soria nový zákon vo štvrtok obhajoval v parlamente s tým, že opatrenia sú potrebné na odstránenie nazbieraného tarifného deficitu vo výške 28 mld. eur. Ten vznikal niekoľko rokov, keďže vláda držala ceny elektriny na úrovni, ktorá nepokrývala regulované náklady vrátane odmien za využívanie obnoviteľných zdrojov. Investori počas desaťročie trvajúceho ekonomického rozmachu do španielskych veterných a solárnych projektov liali financie pod prísľubom štedrých dotácií, vďaka čomu sa krajina stala jedným z najväčších trhov pre investície do ekologickej energie. Náklady na dotácie sa však nepremietali do spotrebiteľských cien. „Madrid vždy dbal na to, aby schválené zákony boli legálne a vo verejnom záujme,“ reagoval na možnú žalobu minister Soria, situáciu však odmietol ďalej komentovať.

Medzi spoločnosti, ktoré do sektora obnoviteľnej energie v Španielsku investovali, patrí napríklad nemecký E.ON alebo japonské spoločnosti Mitsubishi a Mitsui.

Zdroj: © SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.