Investície do elektriny po prvýkrát prekonali investície do ropy a plynu
„Tento pokles (energetických investícií) sa dá pripísať dvom dôvodom. Reakcii ropného a plynárenského priemyslu na dlhotrvajúce obdobie nízkych cien ropy, ktoré bolo obdobím drsných investičných škrtov, a technologickému pokroku, ktorý znížil náklady na investície ako u OZE, tak pri rope a plyne,“ povedal novinárom hlavný ekonóm IEA László Varro.
Investície do ropy a plynu, ktoré podľa Varra boli sto rokov najväčším zdrojom investícií, sa prepadli o 26 % na 650 miliárd dolárov. V tomto roku sa ale očakáva mierne oživenie investícií do ropy a plynu, hlavne vďaka rastu ťažby z bridlíc v USA a výdavkom v Rusku a na Blízkom východe.
Najväčším príjemcom energetických investícií sa vlani po prvýkrát stal sektor elektroenergetiky, ktorý prekonal kombinované investície do ropy, plynu a uhlia. „Masívne investície do OZE a rast výdavkov za elektrické siete urobil z elektriny najväčšiu oblasť kapitálových investícií,“ doplnil Varro.
Celkom investície do elektriny predstavovali 718 miliárd dolárov, čo bolo o 10 miliárd viac než investície do ropy, plynu a uhlia. Podporil ich hlavne rast výdavkov na rozvodné siete, ktoré vykompenzovali pokles investícií do produkcie elektriny. Najväčšiu oblasťou výdavkov boli investície do výroby elektriny z OZE, ktoré predstavovali 297 miliárd dolárov. Medziročne sa síce znížili o 3 %, dôvodom však boli nižšie ceny solárnych panelov a veterných turbín, inštalovaná kapacita rástla.
Prudko sa znížili investície do uhoľných elektrární, ktoré boli najnižšie za takmer 15 rokov. Môžu za to obavy zo znečistenia ovzdušia. Investície do týchto elektrární ale stúpli v Indii.
Výdavky na elektrické siete a skladovanie energie v posledných 5 rokoch stabilne rastú a vlani dosiahli 277 miliárd dolárov. Prispievajú k tomu hlavne investície Číny do distribučnej sústavy.
Čína je taktiež najväčším energetickým investorom. Na celkových investíciách mala vlani podiel 21 %, hlavne vďaka investíciám do elektriny s nízkymi emisiami a sietí.
Hoci investície do ropy a plynu v USA vlani klesli, celkové energetické investície sa tam zvýšili o 16 %. Prispeli k tomu výdavky na projekty v oblasti produkcie elektriny z OZE, uzavrela agentúra Reuters.
ČTK, energia.sk