Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
LED v liste
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Svetelný zdroj. Foto: Flickr.com/Anton Fomkin (licencia Creative Commons)
17. júla 2013 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Inteligentné osvetlenie ušetrí minimálne 80% energie

Rýchly prehľad

Cieľová skupina Majitelia adminsistratívnych budov, výrobných hál, bytov a rodinných domov
Vstupná investícia V závislosti od typu a parametrov
Miera úspory 70 – 90 %

LED svetelné zdroje sú najefektívnejšou alternatívou klasickej žiaroviek (viac informácií o tom, čím nahradiť klasické žiarovky). Oproti klasickým žiarovkám ušetria až 90 % elektrickej energie. Ďalšími výhodami tzv. „lediek“ je, že dosahujú okamžitý 100 % svetelný tok a nevyžarujú žiadne UV ani infračervené svetlo. Sú vhodné tak na hlavné osvetlenie miestnosti ako aj na doplnkové a dekoračné účely. Ich výhodou je aj široká škála farieb, okrem teplej bielej, studenej bielej a farby napodobňujúcej denné svetlo vyžarujú LED diódy aj modré, zelené, červené a žlté svetlo, čím vytvárajú jedinečnú atmosféru každého priestoru, vysvetľuje Tomáš Balko, aplikačný technik spoločnosti OSRAM a.s.

Životnosť LED žiaroviek pri priemernej ročnej dĺžke svietenia 1.000 hodín dosahuje až 50 rokov. Neprekáža im ani časté spínanie (o ďalších výhodách LED-iek sa dočítate tu).

Tradične sa používajú najmä ako indikátory a zobrazovacie prvky v segmentových zobrazovačoch a bodových maticových zobrazovačoch. Široké spektrum použitia nachádzajú i v domácnosti – využívajú sa na podsvietenie kuchynskej linky, osvetlenie schodov, stropov, stien, podláh, zrkadiel, nábytku, áut, na výrobu svetelných reklám, na osvetlenie sklenených políc.

V poslednom čase s nástupom vysoko svietivých LED sa začali využívať aj v dopravnej svetelnej signalizácii (cestné semafóry, železničné návestidlá). Pre svoju dlhú životnosť a odolnosť voči otrasom sa uplatňujú aj v automobiloch dokonca aj ako náhrada koncových brzdových či smerových svetiel. Infračervené LED a najmä laserové diódy sa používajú na prenos informácií prostredníctvom optických vlákien (podľa: Wikipedia). Výnimkou ale nie je ani verejné osvetlenie či osvetlenie budov.

Verejné a komerčné budovy spotrebujú až 40 % z celkovej globálnej spotreby energie. Práve na osvetlení v budovách by bolo možné ušetriť až 70 %, a to využitím energeticky účinného LED osvetlenia v kombinácii s inteligentnými ovládačmi a riadiacimi prvkami.

Zopár riadkov o LED
LED je e skratkou anglického Light-emitting Diode, tzn. svetlo vyžarujúca dióda. Ide o polovodičovú elektronickú súčiastku, pri ktorej dochádza k priamemu vyžarovaniu elektromagnetickej energie pri prechode elektrického prúdu. Spektrum vyžarovaného svetla je priamo závislé od chemického zloženia P-N prechodu diódy a nie od ohrevu vlákna, ako je to pri klasických žiarovkách.

Inteligentné osvetlenie v domácnosti a administratívnych priestoroch

Často podceňovaným prvkom je pri svetelných zdrojoch automatické vypnutie osvetlenia v prázdnych priestoroch. „Spomínaná funkcia inteligentného osvetlenia pomocou pohybových snímačov umožňuje jednoduchým spôsobom zabezpečiť vysoké percento úspor nákladov za elektrickú energiu,“ vysvetľuje Monika Míchalová, produktovo-marketingová manažérka spoločnosti Philips Slovakia s.r.o.

Princíp riadenia spočíva vo vyhodnocovaní okamžitých stavov snímaných veličín, ktoré sa porovnávajú s vopred nastavenými hodnotami. Následne sa na základe vyhodnotenia vykoná samostatný regulačný zásah alebo o stave danej veličiny systém informuje obsluhu. Budovy s týmito systémami sú známe pod pojmom inteligentné budovy.

O prináša inteligentné riadenie osvetlenia?
  • centrálne riadenie systému celého objektu
  • spolupráca umelého osvetlenia s denným svetlom – prispôsobenie intenzity svetla meniacim sa podmienkam vzhľadom na intenzitu denného svetla, resp. podľa požiadaviek pracovníkov/obyvateľov. Senzor monitoruje denné svetlo a v závislosti od jeho kvality nasvieti pracovný priestor. Do systému môžu byť zapojené aj žalúzie, aby nedochádzalo k nežiaducemu presvetleniu priestorov.
  • časovo riadené vypínanie svetla
  • detektory pohybu – pokiaľ prichádzate domova otvoríte vchodové dvere, svetlo na chodbe sa automaticky zapne. Vo vonkajších priestoroch sa svetlo automaticky zapne, ak v daných priestoroch zachytí pohyb.
  • pomocou ovládania dokážete nastaviť intenzitu osvetlenia, napr. pri sledovaní televízie
  • riadenie nastavení pomocou počítača
  • úspora energie

„Inteligentné osvetlenie ale zahŕňa aj možnosť samostatného užívateľského riadenia intenzity a farby svetla podľa aktuálnych potrieb, čo okrem úspor prináša aj vizuálny a duševný komfort, a tak aj zvýšenie pracovnej výkonnosti osôb,“ dodáva Míchalová.

Príklad inteligentného LED osvetlenia

Pomocou ovládania môžete zasvietiť alebo zhasnúť v ktorejkoľvek časti domu. Inteligentným osvetlením si v jednotlivých miestnostiach môžete nastaviť rôzne svetelné zóny podľa potreby a preferencií.

Kritéria pre výber inteligentného osvetlenia

  • komfort riadenia – spočíva v pohodlnom a jednoduchom ovládaní systému s použitím senzorov a diaľkových ovládačov
  • flexibilita – variabilita použitia, prispôsobenie potrebám, efektívne a flexibilné ovládanie
  • presnosť a funkčnosť systému
  • úspora elektrickej energie – pri optimálnom návrhu v spojení s využitím denného svetla, pohybovými senzormi, časovými spínačmi možno dosiahnuť vysoké finančné úspory

Budovy s integrovaným inteligentným LED osvetlením sú aj na Slovensku

Okrem spomínaných inteligentných domov sa do rekonštrukcie osvetlenia vo výrobnej hale dali napríklad Podpolianske strojárne. Nová osvetľovacia sústava na báze LED svietidiel s celkovým príkonom 21,9 kW nahradila pôvodne používané 400 W výbojkové rotačne-symetrické svietidlá, čím došlo k:

  • úspore elektrickej energie v porovnaní s pôvodnou inštaláciou takmer o 50%,
  • zníženiu počtu inštalovaných svietidiel o 12 kusov
  • vyššej životnosť svietidiel 75.000 hodín pri udržiavanom svetelnom toku 70 %
  • zlepšeniu kvalitatívnych parametrov osvetlenia – vyššia intenzita z pôvodných 100 – 200 lux na 500 lux, vyšší index podania farieb, biele svetlo

Inštaláciou LED osvetlenia s inteligentným riadením došlo k nižšej spotrebe elektrickej energie, zníženiu nákladov na údržbu a dlhšej životnosti.

(c) energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.