Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vedenie prenos hnede pozadie - Európska komisia
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka
6. apríla 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Integráciu slovenského a českého trhu s elektrinou podporí nový smart projekt

Európska komisia tento týždeň spustila dodatočnú verejnú konzultáciu pre potenciálne Projekty spoločného záujmu (PCI) v oblasti ropy a inteligentných sietí. O zaradenie do strategického zoznamu v kategórii smart grids sa uchádza aj slovensko-český projekt ACON. Participuje na ňom Západoslovenská distribučná a Slovenská elektrizačná prenosová sústava v spolupráci s českými firmami ČEPS a E.ON Distribuce.

Medzištátny projekt ACON by sa mohol realizovať v priebehu rokov 2018 až 2023. Konečné náklady partneri predbežne vyčíslili na 221 miliónov eur.

Smerom k smart technológiám

Medzi ciele projektu patrí vyššia kvalita dodávok elektriny pre odberateľov nízkeho napätia v pohraničných oblastiach medzi ČR a Slovenskom. Zlepšiť sa majú skratové pomery, zvýšiť sa má aj potenciál pre pripojenie nových OZE.

Pohraničné oblasti by sa mali vybaviť inteligentnými technológiami. K ďalším hmatateľným výstupom patrí vybudovanie nízkonapäťového zariadenia na zlepšenie nedostačujúceho cezhraničného prepojenia a výstavba nového cezhraničného vedenia na úrovni 22 kV. Na Slovensku by mali pribudnúť dve trafostanice (110/22kV), počíta sa aj s posilnením výkonu trafostaníc v Česku.

Od inštalácie smart zariadení sa očakáva posilnenie diaľkového riadenia siete a zlepšenie výmeny informácií medzi operátormi. Nadobudnuté vedomosti by sa mali pretaviť do prípravy technických riešení pre prípadné krízové situácie.

Kto sa uchádza o status PCI?

Verejné konzultácie budú trvať 12 týždňov, ukončiť by sa mali 26. júna 2017. Medzi uchádzačov o status PCI sa opäť dostal ropovod Bratislava Schwechat Pipeline. Transpetrol má v hre tiež ďalší projekt, ktorý pripravuje spolu s chorvátskym a maďarským prepravcom. Jeho cieľom je skvalitniť prepojenie balkánskeho ropovodného systému JANAF s ropovodmi Adria a Družba.

Po zaradení do európskeho zoznamu PCI môžu projekty využívať zrýchlené postupy vydávania povolení a lepšie regulačné podmienky. Hlavná motivácia je predovšetkým v možnosti čerpať finančnú pomoc z Nástroja na prepájanie Európy (CEF), v rámci ktorého sa vyčlenilo 5,35 mld. eur na roky 2014 – 2020. Možnosťou sú aj dotácie z Európskeho fondu pre strategické investície (EFSI).

Do posledného zásobníka projektov spred dvoch rokov sa dostalo aj niekoľko zástupcov zo Slovenska. Bol medzi nimi plynovod Eastring, nové elektrické vedenia medzi Slovenskom a Maďarskom, plynovodné prepojenie Slovenska  a Poľska, ako aj spomínaný ropovod BSP.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.