Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Solárny panel - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Solárny panel. Foto: SITA / Jozef Jakubčo.
23. júna 2011 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Inštitút finančnej politiky: Slovensko musí zmeniť systém podpory OZE

Slovensko by malo zmeniť tempo podpory obnoviteľných zdrojov energií (OZE). Myslí si to Inštitút finančnej politiky (IFP) pri Ministerstve financií SR. Slovensko by malo podľa inštitútu zmeniť tempo, ktorým sa približuje k naplneniu cieľa 14 % spotreby energie z obnoviteľných zdrojov na hrubej konečnej energetickej spotrebe do roku 2020. „Slovensko by malo zmeniť tempo tak, aby bola väčšina podpory najmä na výrobu elektriny cielená bližšie k roku 2020,“ uviedol inštitút vo svojom komentári.

Súčasné nastavenie celého systému podpory obnoviteľných zdrojov je podľa inštitútu veľmi neefektívne a jeho výsledkom je zaťaženie spotrebiteľov v podobe vyšších cien elektriny. „Obyvateľstvo a firmy to bude v tomto roku stáť 192 mil. eur,“ dodal inštitút. Orgány na to určené by mali podľa IFP zastaviť súčasnú neefektívnu podporu OZE prostredníctvom výkupných cien a od roku 2013 zaviesť nový nákladovo efektívny systém podpory.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR by mal podľa IFP zaviesť a zverejniť vzorec pre výpočet cien elektriny, ktorý explicitne zohľadní aktuálne náklady na výrobu elektriny. „Takto zadefinovaný vzorec bude dostatočne stabilný a predvídateľný zároveň však flexibilný voči očakávanému vývoju,“ myslí si inštitút. Slovensko by malo taktiež podporu formou výkupných cien definovať na úrovni najlacnejšej alternatívy s ohľadom na potenciál daného druhu obnoviteľného zdroja na plnenie celkového 14 % cieľa.

Inštitút taktiež odporúča preskúmať nákladovú efektivitu súčasného mixu cieľov medzi elektrinou, výrobou tepla a chladu a dopravou. Podľa súčasného nastavenia by sa malo na Slovensku zvýšiť do roku 2020 podiel OZE pri výrobe tepla a chladu z 6 % na 14,6 %, pri výrobe elektriny zo 16,7 % na 24 % a v doprave z 0,6 % na 10 %. „Mali by sme zaviesť nákladovo porovnateľnú podporu medzi dopravou, výrobou elektriny a tepla a chladu,“ dodal inštitút. Podľa neho na to bude potrebné vypracovať analýzu, ktorá umožní porovnávať náklady na zvýšenie podielu obnoviteľných zdrojov pri výrobe tepla a chladu, výrobe elektriny respektíve v doprave. „Na jej základe bude podpora obnoviteľných zdrojov nákladovo porovnateľná, čím sa dosiahne najvyššia efektívnosť podpory,“ uviedol inštitút.

Zdroj: (c) SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.