Inšpekcia najviac pokutuje za nesprávne rozpočítavanie tepla
„Spolu bolo za rok 2016 uložených 40 pokút vo výške 25 760 eur, ktoré sú právoplatné,“ potvrdila pre náš portál hovorkyňa SOI Danuša Krkošová. Vlani bolo uložených aj ďalších 27 pokút vo výške takmer 50 tisíc eur, ktoré ale právoplatnosť zatiaľ nemajú. V šiestich prípadoch prebieha správne konanie.
Vo vlaňajšej štatistike pokút SOI dominuje tepelná energetika. Previnilcami boli najmä správcovské firmy, ktoré nerozpočítali množstvo dodaného tepla konečným spotrebiteľom podľa platných pravidiel. Zvýšil sa počet subjektov, ktoré si nesplnili povinnosť vykonať pravidelnú kontrolu vykurovacej sústavy.
Kontrolóri vlani trestali taktiež fyzické osoby za neoprávnený odber elektriny alebo plynu v domácnosti. Našli sa aj odberatelia, ktorí odoberali zemný plyn bez platnej zmluvy o dodávke. Odhalené boli aj prípady, kedy bol poškodený kryt číselníka na plynovom meradle alebo narušená zabezpečovacia plomba.
Peňažný trest neminul ani stavebníka, ktorý uskutočňoval výkopové práce v ochrannom pásme plynárenského zariadenia bez súhlasu distribučnej firmy. Na nedôslednosť v minulom roku doplatilo viacero vlastníkov budov, ktorí ku dňu začatia kolaudačného konania nemali k dispozícii energetický certifikát.
Dohľad nad podnikaním aj v oblasti energetiky vykonáva SOI od mája 2014. Dovtedy takéto kompetencie spadali pod Štátnu energetickú inšpekciu (ŠEI), ktorá zanikla. Zlúčenie úradov vládny kabinet zdôvodnil úsporou v rozpočte.
Právomoci SOI sa sústreďujú najmä na technicko-prevádzkové ustanovenia energetickej legislatívy. Ochranou zraniteľných odberateľov a ich vzťahmi s dodávateľmi sa zase zaoberá Úrad pre reguláciu sieťových odvetví. ÚRSO má takisto na starosti alternatívne riešenie sporov v oblasti energetiky.
Štátni inšpektori ukladajú pokuty za porušenie povinností viacerých zákonov. V pôsobnosti SOI sú Zákon o energetike (251/2012), Zákon o podpore OZE a KVET (309/2009), Zákon o energetickej hospodárnosti budov (555/2005), ďalej Zákon o teple (657/2004), ale aj Zákon o vykurovacích a klimatizačných systémoch (314/2012) či Zákon o energetickej efektívnosti (321/2014).
© energia.sk