Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Taj Mahal India - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračný záber Taj Mahal
31. júla 2012 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

India: Výpadok prúdu postihol 370 miliónov ľudí

Dodávky elektriny do hlavného mesta Dillí a siedmich indických štátov boli prerušené asi v 2:30 tamojšieho času (nedeľa 23:00 SELČ) a pred rannou dopravnou špičkou sa ich nepodarilo obnoviť, čo spôsobilo značný chaos v doprave. Milióny ľudí kvôli poruche na rozvodnej sieti márne čakali na vlakové spojenie alebo na metro. Cestnú dopravu navyše komplikovali nefungujúce semafory, na niekoľko hodín boli vyradené z prevádzky i vodárne.

„Idem do práce a mám 45-minútové meškanie. Najskôr, asi o druhej hodine ráno, vypadol prúd, potom nebola voda, aby som sa mohol osprchovať, a teraz má metro meškanie 13 minút, potom čo som sa na pol hodiny zasekol v zápche,“ nechal sa počuť jeden z Indov cestujúci do práce neďaleko Dillí. Hovoril v čase, keď sa už podarilo časť dodávok obnoviť.

Zatiaľ čo doprava na medzinárodnom letisku v Dillí výpadkom ovplyvnená nebola, metro v Dillí, ktoré denne prepraví 1,8 milióna pasažierov, stálo tri hodiny a fungovať začalo, až keď metropole pomohla dodávka z hydroelektrární susedného hornatého kráľovstva Bhután. „Keď skolabovala severná rozvodná sieť, začali sme brať elektrinu z východnej a západnej siete a tiež z Bhutánu,“ povedal indický minister energetiky Sušílkumár Šinde.

Prioritou úradov bolo obnoviť dodávky elektriny do nemocníc a dopravných sietí. Šinde uviedol, že v polovici dopoludnia boli dodávky elektriny obnovené na 60 %. Na poludnie miestneho času už mala elektrinu väčšina obyvateľov Dillí a štátu Uttarpradéš, kde žije toľko ľudí, ako v USA a Kanade dokopyy. Popoludní sa situácia vrátila do normálu na celom postihnutom území, ku ktorému patrí aj obilnica krajiny Pandžáb, občianskou vojnou zničený štát Džammú a Kašmír, či štáty Rádžasthán, Harijána a Himáčalpradéš.

Predstavitelia štátu Uttarpradéš vinu za výpadok zvaľujú na tohtoročné extrémne horúce leto. Teploty v metropole sa pohybujú okolo 35 stupňov Celzia a vlhkosť dosahuje 89 %, čo núti miestnych obyvateľov mať nepretržite zapnuté vetranie či klimatizáciu. Vedenie energetických závodov v Uttarpradéši označilo za dôvod zlyhanie indických štátov, ktoré odoberajú viac elektriny, než majú povolené, aby uspokojili zvýšený letný dopyt.

Minister energetiky však vyhlásil, že príčiny výpadku zatiaľ nie sú známe; vyšetriť ich má výbor, ktorý zriadili za týmto účelom. Minister tiež bez ďalších podrobností povedal, že dôvodom výpadku mohol byť incident v blízkosti mesta Ágra, kde stojí slávna hrobka Tádž mahal.

Podľa agentúry AP bol dosah dnešného zlyhania zmiernený tým, že India je na podobné prípady – aj keď v menšom rozsahu – zvyknutá a napríklad letisko a veľké podniky či nemocnice majú pripravené záložné generátory.

Odborníci upozorňujú na to, že India potrebuje razantne zvýšiť výrobu elektriny, aj preto, že stámilióny Indov stále ešte nie sú napojení na štátnu sieť. Agentúra Reuters napísala, že energetický deficit dosahuje v Indii v špičke 12 % a že tento rok situáciu zhoršil ešte slabý monzún, ktorý spôsobil sucho a donútil roľníkov viac čerpať vodu zo studní.

Opakujúce sa výpadky elektriny, trvajúci až osem hodín denne, vyvolávajú pouličné protesty. Naposledy začiatkom tohto mesiaca po takomto kolapse zablokovali obyvatelia priemyselných predmestí Dillí dopravu a stretli sa s políciou.

Premiér Manmohan Singh vidí riešenie v jadrovej energii, ktorá sa podľa odhadov podieľa na súčasných dodávkach elektriny iba 3 %. Výstavba jadrových elektrární ale naráža na silný odpor verejnosti.

Zdroj: ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.