Implementácia Smart Grid v lokálnych distribučných sústavách priemyselných podnikov
1. ÚVOD
V rámci materiálu Aktualizácie štátnej energetickej koncepcie Českej republiky z júla 2012 sa uvádza: Zabezpečiť do roku 2030 v distribučných sústavách obnovu a rozšírenie prostriedkov pre diaľkové riadenie spotreby, distribuovanej výroby a akumulácie energie na báze princípov inteligentnej siete a inteligentného merania s cieľom optimálneho využitia a spoľahlivosti prevádzky distribučných sústav.
Akým konkrétnym spôsobom sa má dosiahnuť tento cieľ už koncepcia nerieši, je však zrejmé, akým smerom sa má trend prevádzkovania distribučných sietí uberať a že sa jedná o veľmi diskutovanú tému Smart Grid (ďalej SG).
Distribučné sústavy z hľadiska charakteru odberu je možné rozdeliť na siete, ktoré zásobujú energiou predovšetkým malých a stredných odberateľov a na tzv. lokálne distribučné sústavy veľkých priemyselných podnikov. Na základe výsledkov pilotného projektu AMM II v rámci ČEZ sa dá konštatovať, že za súčasných podmienok v Českej republike nie je v sieťach maloodberateľov rentabilná plošná investícia do Smart Meteringu. Investície uskutočnené v rámci spomenutého pilotného projektu sa ukázali ako finančne nákladné s malým potenciálom pre podporu riadenia záťaže v distribučnej sústave a malým potenciálom možnej úspory nákladov maloodberateľov za elektrickú energiu.
V súčasnej dobe je v sieťach maloodberateľov pre riadenie záťaže doteraz neprekonaný systém hromadného diaľkového ovládania (HDO), ktorý umožňuje presunúť napájanie vybraných elektrospotrebičov do doby nízkeho zaťaženia sústavy, tým vyrovnať odberovú krivku a znížiť spotrebu budovania nových prenosových trás. Predpokladá sa však, že s väčším nárastom distribuovanej výroby už nebude pre riadenie výkonovej odchýlky medzi výrobou a spotrebou systém HDO stačiť. Bude treba do systému riadenia spotreby zapojiť i ďalšie spotrebiče, ktoré nebudú podliehať priamemu diaľkovému ovládaniu, ale odberateľ bude sám rozhodovať o tom či tento spotrebič zapnúť v čase nižšej cenovej tarify, tým ušetriť peniaze za elektrinu a súčasne napomôcť sústave vyregulovať výkonovú odchýlku. Prakticky to bude fungovať tak, že sa zákazník pozrie na display a na základe časovo plánovaných cenových taríf pre daný deň sa rozhodne, v ktorú dobu zapne napr. práčku, prípadne jej zapnutie vopred naprogramuje. Predpokladá to tiež garanciu trvania určitej tarify pre stanovenú dobu, aby sa zákazník necítil ochudobnený.
V príspevku, ktorý predkladáme, je zamyslenie sa nad efektívnosťou realizácie a prevádzkovania Smart Grids v lokálnych distribučných sústavách veľkých priemyselných podnikov, pretože sa domnievame, že vzhľadom k veľkostiam odberu môžu mať významnejší vplyv na reguláciu výkonovej odchýlky v sústave a môžu odberateľom ušetriť významnejšie finančné prostriedky.
Nezodpovedanou otázkou však je, do akej miery budú veľkoodberatelia ochotní sa do systému odkladania spotreby aj napriek finančnej motivácii zapojiť, inými slovami, do akej miery budú ochotní zmeniť svoje tradičné spôsoby chovania.
2. Dôvody pre implementáciu SG v lokálnych distribučných sústavách priemyselných podnikov
Existencia veľa odberateľov rôzneho typu od veľkých hutných odberov až po malé dielne a administratívne budovy, kde sa dá očakávať významnejší výkonový potenciál pre riadenie záťaže a vyhladenie dennej odberovej krivky
Existencia vlastnej vnorenej výroby elektriny a významného potenciálu pre inštaláciu OZE (napr. fotovoltaiky)
Snaha veľkoodberateľov významne znižovať svoje náklady na elektrinu pre zabezpečovanie výroby vo svojom predmete podnikania.
Stúpajúce nároky na kvalitu napájania v niektorých LDS, z dôvodu pripájania odberateľov s citlivou elektronikou. Je možné, že v blízkej budúcnosti bude takýchto odberateľov stále pribúdať. Z týchto dôvodov je žiaduce minimalizovať výskyt vyšších harmonických, flikru, kolísania napätia, asymetrie zaťaženia atď.
S nárastom inštalácie OZE v LDS riziko častejšieho výskytu nevyžiadanej dodávky výkonu do/z DS a s tým súvisiace platby.
Existencia technických obmedzení pre inštaláciu väčšieho množstva OZE v LDS.
Existencia relatívne ľahkého dosiahnutia jednotného systému riadenia výroby, spotreby a distribúcie elektriny v rámci LDS.
Zastaranosť technického vybavenia niektorých lokálnych distribučných sústav, pri plánovaných modernizáciách/rekonštrukciách sústav možnosť uplatnenia princípov SG.
Môžu byť rozdelené do niekoľkých samostatne napájaných segmentov, ktoré je možné vzájomne viac či menej prepájať.
Veľké priemyselné LDS sú obvykle napájané cez transformátory 110 kV/vn s reguláciou odbočiek pod zaťažením (miestne alebo diaľkové ovládanie).
2. Základná filozofia SG LDS
V súčasnej dobe prebieha intenzívny technologický rozvoj prostriedkov merania, prenosu, spracovania a archivácie dát. To umožňuje vybaviť existujúce alebo novo budované LDS zariadeniami s vyššou inteligenciou, ktoré všeobecne zvýšia bezpečnosť, hospodárnosť a kvalitu dodávky elektriny konečnému odberateľovi. Pri koncepčnom uvažovaní o rozvoji konkrétnej LDS a jej prechode na SG LDS je potrebné vziať v úvahu veľa aspektov, pretože medzi LDS existuje veľa významných rozdielov (rozloha, veľkosť výroby a spotreby, typy odberateľov, atď.) a stretávajú sa s rôznymi prevádzkovými problémami. Predpokladom pre úspešnú realizáciu SG LDS je rešpektovať špecifiká každej LDS a nájsť efektívne riešenie, ktoré by danú situáciu v sledovanej LDS zlepšilo či už po stránke technickej či ekonomickej. Ide o implementáciu nástrojov umožňujúcich zapojenie spotreby i distribuovanej výroby do decentralizovaného riadenia. Špeciálna pozornosť bude zameraná na rozvoj riadiacich systémov.
Koncepcia SG LDS by mala vždy rešpektovať konkrétne vlastnosti a technické vybavenie LDS a mala by byť projektovaná tzv. „na mieru“. Mala by byť prínosom pre všetky zúčastnené subjekty, ktorými sú koneční odberatelia, výrobcovia elektriny v LDS, prevádzkovateľ LDS a prevádzkovateľ pripojenej distribučnej sústavy.
Hlavnými cieľmi budovania SG LDS by mali byť:
Zníženie nákladov na elektrinu pre konečných odberateľov
Zvýšenie kvality elektriny pre konečných odberateľov
Zníženie negatívnych spätných vplyvov na distribučnú sústavu
Udržanie rovnováhy medzi výrobou a spotrebou v LDS
Efektívne využitie energie
Základná filozofia SG LDS spočíva v týchto bodoch:
2.1 Jednotný systém riadenia
Všetky vhodné technické prostriedky na strane výrobcov, distribútora a odberateľov v rámci danej LDS podriadiť jednotnému systému riadenia, ktorý bude mať k dispozícii moderné technické prostriedky pre zabezpečenie efektívneho riadenia SG LDS.
2.2 Motivácia odberateľov k vlastnej výrobe elektriny
Motivovať odberateľov, ktorí sú zapojení do SG LDS, k vlastnej výrobe elektriny. Predpokladá sa, že vyrobená elektrina zostane v mieste spotreby a náklady na jej výrobu budú nižšie, než v prípade nákupu z DS, čo by umožnilo znížiť náklady na pokrytie dodávky elektriny konečným odberateľom (pre konkrétny plánovaný zdroj je treba urobiť ekonomickú rozvahu s rešpektovaním aktuálnej legislatívnej a obchodnej situácie, s predikciou ďalšieho vývoja). SG LDS by sa mala stať platformou, ktorá svojim užívateľom umožní rozšírenie ich podnikateľských možností.
Prevádzkovateľ LDS by mal vytvoriť také technické a organické podmienky, ktoré by umožnili prakticky každému užívateľovi jeho LDS sa zapojiť do výroby elektriny a do systému odloženia spotreby. Mal by hľadať možnosti, ako ich k tomu motivovať a ako im v konkrétnom zapojení maximálne pomôcť, keďže sa obvykle nejedná o subjekty s dobrou znalosťou energetiky. Pre potenciálnych záujemcov o investície do vlastnej výroby elektriny v LDS bude tiež zaujímavý fakt, že všetky jednania (povoľovania) súvisiace s týmto krokom sa budú odohrávať medzi prevádzkovateľom tejto výrobne a prevádzkovateľom LDS, nie prevádzkovateľom DS.
Motivácia k investíciám do výroby elektriny v rámci LDS môže výrazným spôsobom prispieť k rozvoju podnikania v jednotlivých regiónoch Českej republiky. Dá sa predpokladať, že aspoň časť zisku z tohto spôsobu podnikania pripadne českým firmám a napomôže oživeniu českej ekonomiky.
Ďalším prínosom rozšírenia distribuovanej výroby v LDS je tiež zníženie potrebnej veľkosti kapacity prenosových vedení. Stavba nových prenosových vedení pre zabezpečenie prenosu výkonu z veľkých elektrární je veľmi problematická a časovo zdĺhavá záležitosť. Zvýšenie podielu distribuovanej výroby by mohlo napomôcť aspoň čiastočne znížiť potrebu budovania nových vedení v prenosovej sústave.
2.3. Vytvorenie nového obchodného modelu
Súčasťou koncepcie SG LDS je tiež zmeniť myslenie odberateľov zapojených do LDS a finančne ich motivovať k tomu, aby odbery, ktoré sa dajú časovo prispôsobiť potrebám LDS, spínali podľa situácie v LDS. Dôležitým vodítkom pre takéto chovanie budú cenové tarify (časovo pravidlené či nepravidlené, podľa aktiálnej potreby SG LDS).
Vhodne stanovený nový obchodný model SG LDS by umožnil znížiť celkové náklady na zabezpečenie dodávky elektriny pre konečných odberateľov. Rešpektoval by aktuálnu cenovú ponuku nákupu elektriny z distribučnej sústavy a tiež by ponúkol rôzne cenové tarify nákupu elektriny v rámci sústavy LDS. V snahe o zvýšenie záujmu odberateľov o využívanie rôznych cenových taríf, s tým súvisiacemu odkladaniu spotreby a napomáhaniu sústave udržať dohodnutú odchýlku v odovzdávacom mieste, môže prevádzkovateľ LDS zaviesť napr. systém bonusov. Každý zákazník by získal na začiatku mesiaca určitý počet bonusov, ich prečerpanie by bolo závislé napr. na tom či odoberá elektrinu v čase, keď svojim odberateľom napomáha sústave udržať dohodnutú odchýlku alebo naopak. Systém by bol nastavený tak, aby zákazník, ktorý svojim chovaním napomáha sústave regulovať výkonovú odchýlku, bol finančne zvýhodnený a bola mu v nasledujúcom mesiaci vrátená určitá finančná čiastka za nevyčerpané bonusy. Systémom bonusov sa dá tiež zabezpečiť, že elektrina, ktorú LDS výhodne nakúpi napr. v čase nadprodukcie veľkých veterných parkov, bude v LDS skutočne spotrebovaná. Tento systém môže motivovať LDS zúčastniť sa „hry“, keď ušetrené peniaze za snahu prispôsobiť odber potrebám LDS, budú prevedené do celočíselných položiek, tzn. počtom ušetrených bonusov.
Systém bonusov môže motivovať okrem iného tiež k investíciám do technológie.
Pri tvorbe obchodného modelu je samozrejme potrebné rešpektovať cenotvorbu českého Energetického regulačného úradu (ERU) aj úlohu českého Organizátora trhu s elektrinou (OTE).
Pre správne fungovanie SG LDS bude dôležité naučiť užívateľov tejto sústavy plne využívať všetkých funkčností, ktoré SG LDS bude ponúkať a to ako v prospech ich vlastného podnikania, tak aj optimálnej prevádzky LDS všeobecne.
Je možné, že zavedenie rôznych cenových taríf pre odberateľov LDS neprinesie i optimalizáciu nákladov za plyn, následkom toho, že elektrina môže byť v určitom čase lacnejšia než plyn.
Skutočnosť, že SG LDS umožňuje lepšie kontrolovať všetky technické parametre, vytvára lepšiu pozíciu pre rokovanie o cene s distribútorom/dodávateľom silovej elektriny a v dôsledku toho možné zníženie ceny elektriny pre konečných odberateľov.
2.4. Uplatnenie vyšších programových funkcií k zabezpečeniu bezpečnosti, spoľahlivosti a hospodárnosti LDS
Súčasťou SG LDS sa predpokladá tiež uplatnenie vyšších programových funkcií predovšetkým k zabezpečeniu bezpečnosti, hospodárnosti a kvality dodávky konečnému odberateľovi a tiež pre elimináciu nežiaducich spätných vplyvov na distribučnú sústavu. K týmto funkciám môže patriť:
ROP – regulátor ostrovnej prevádzky
ASRU – Automatická sekundárna regulácia napätia
Estimácia – kvalifikovaný odhad elektrických veličín
Predikcia zaťaženia a výroby
Predikcia porúch (predikcia údržby)
Rekonfigurácia – zmena zapojenia sústavy
Redispečing – zmena nasadenia zdrojov
Výpočet náhradného napájania
SG LDS ponúka priestor pre rozvoj nových programových funkcií v závislosti na potrebe riešiť nové prevádzkové problémy, ktoré sa v SG LDS môžu objavovať.
Dáta z inteligentných meracích systémov je možné využiť tiež pre off-line sieťové výpočty, napr. ako podklad pre prípravu prevádzky.
2.5 Vývoj a inštalácia inteligentných systémov pre zníženie celkovej spotreby elektriny
Jedná sa o vývoj inteligentných systémov, ktoré budú automaticky optimalizovať spotrebu elektriny. Tieto systémy budú nachádzať väčšie uplatnenie skôr v priemyselnej sfére či v komerčných budovách, ale svoje uplatnenie môžu nachádzať aj v domácnostiach. Môže sa jednať o optimalizáciu spotreby elektriny napr. na osvetlenie, klimatizáciu, ventiláciu alebo vykurovanie. Pomocou inteligentných systémov je možné napr. šetriť elektrinou na osvetlení tým, že systém bude ovládať spínače osvetlenia vo veľkých halách buď podľa pripraveného harmonogramu alebo podľa vyhodnotenia pohybových senzorov. V prípade klimatizácie, ventilácie a vykurovania je možné využívať vonkajšie senzory teploty a programov umelej inteligencie pre optimalizáciu využitia tepla a chladu.
Domnievame sa, že problematike znižovania spotreby elektrickej energie nie je v súčasnej dobe venovaná dostatočná pozornosť. Jedná sa v podstate o dve odlišné problematiky – jednou je vývoj elektrospotrebičov s nižšou spotrebou a druhou je práve optimalizácia spotreby s cieľom celkového zníženia odobranej elektriny (nielen odloženie spotreby). Podľa nášho názoru by práve optimalizácia spotreby mala byť tiež súčasťou koncepcie sietí SG.
3. Prínosy realizácie SG LDS
Najväčší prínos implementácie SG LDS sa očakáva vo veľkých LDS zapojených do DS 110 kV a to v týchto bodoch:
Zvýšenie bezpečnosti dodávky elektriny konečným odberateľom – ostrovná prevádzka v prípade anomálneho prevádzkového stavu ES – pomoc pri riešení krízových stavov.
- Zvýšenie spoľahlivosti dodávky elektriny konečným odberateľom.
- Modernizácia niektorých technických prvkov LDS
- Jednotný systém riadenia LDS
- Vytvorenie systému automatického prepojenia sústavy tak, aby bola zabezpečená dodávka pre čo najväčší počet odberateľov v prípade výpadku niektorého z vedení vysokého napätia. Uskutočnenie zjednodušeného on-line výpočtu rekonfigurácie, ktorý by zabezpečil, že po prepojení nebude niektoré z vedení preťažené. (Sústavy vysokého napätia bývajú zvyčajne prevádzkované radiálne, ale existujú medzi nimi vypnuté prepojovacie vedenia, ktoré by bolo možné za splnenia určitých podmienok zapnúť).
- Predikčný systém porúch – pokyny pre údržbu.
Zabezpečenie vyššej kvality dodávky elektriny konečnému odberateľovi – minimalizácia kolísania napätia, podpätia či prepätia, eliminácia vyšších harmonických, flikru, asymetrie zaťaženia a pod. Bude možné pripojiť napr. odberateľov s citlivejšou elektronikou.
Zvýšenie hospodárnosti prevádzky sústavy – optimalizácia výkonových tokov, modernizácie technického vybavenia LDS.
Riadenie prenosu činného a jalového výkonu medzi DS a LDS podľa dohodnutých podmienok – eliminácia nežiaducej dodávky alebo odberu výkonu za bežného prevádzkového stavu sústavy a tým aj penalizácia zo strany regionálneho distribútora.
Splnenie všetkých podmienok odberateľov zapojených v LDS k vlastnému podnikaniu – možnosť čiastočne alebo plne sa podieľať na krytí vlastnej spotreby elektriny pomocou vlastných výrobní (predovšetkým OZE).
Zníženie nákladov odberateľov na pokrytie dodávky elektriny – vytvorenie nového obchodného modelu.
Lepšia identifikácia miesta poruchy v sieti vysokého napätia a v dôsledku toho jej rýchlejšie odstránenie.
Zníženie nárokov na operatívnu obsluhu LDS na základe zvýšenia počtu automatizovaných činností.
Podpora rozvoja elektromobility – vytvorenie zaujímavejších cenových podmienok pre nabíjanie elektromobilov, vrátane elektroskútrov. Je možné, že v budúcnosti bude v rámci zlepšenia ovzdušia predovšetkým v mestách umožnené dobíjanie elektromobilov za zvýhodnené ceny, prípadne budú títo užívatelia zvýhodnení iným spôsobom (napr. bude možné do niektorých zón mesta vojsť len elektromobilom).
Rozvoj sieťovej infraštruktúry ČR v kontexte krajín strednej Európy.
Zvýšenie energetickej bezpečnosti a odolnosti ČR, posilnenie schopnosti zabezpečiť nevyhnutné dodávky energie v prípade kumulácie sieťových porúch, viacnásobných útokov proti kritickej infraštruktúre a v prípade dlhotrvajúcich kríz v zásobovaní energiami.
4. Všeobecný návrh technického riešenia SG LDS
Základná bloková schéma všeobecného technického riešenia je uvedené na obrázku č. 1.
Legenda: FVE – fotovoltaické elektrárne. Kogenerácia – závodná elektráreň alebo disperzná spoločný výroba elektriny a tepla. Akumulácia – nejaká forma ukladania elektriny (napr. akumulačná batéria). MVE – malé vodné elektrárne. RS LDS – riadiaci systém lds (jadro SG LDS). AMM – inteligentné elektromery u odberateľov. Sieťové merania – súbor meraní a signalizácií odovzdávaní do RS LDS. Transformátory – transformátory 110 kV/vn, vn/vn a vn/nn. Ďalšie technické zariadenia – rotačné alebo statické kompenzátory, filtre atď.
5. Všeobecná charakteristika jednotlivých subjektov SG LDS a požiadavky pre ich začlenenie do SG LDS
Výrobne elektriny
V rámci veľkých LDS býva spravidla k dispozícii závodná elektráreň (tepláreň), ktorá zabezpečuje dodávky tepla odberateľom v LDS a plne alebo čiastočne pokrýva aj dodávky elektriny (prípadne aj dodáva elektrinu externým odberateľom). Existujú však LDS s disperznými zdrojmi (napr. na báze spaľovania metánu). Niektoré teplárne využívajú tiež odpadové teplo z priemyselnej výroby (napr. Tepláreň Kyjov). FVE je možné inštalovať na strechy vhodných priemyselných hál a administratívnych budov. Niektoré LDS, ktoré ležia v blízkosti vodných tokov (napr. LDS Spolana Neratovice), majú vlastné MVE alebo majú reálnu možnosť obnoviť už zrušené MVS. Akumulácia elektriny môže slúžiť ako doplňujúci prvok pri prebytku výroby elektriny v OZE.
Všetky výrobne zapojené do SG LDS musia spĺňať tieto požiadavky:
Existencia meraní a signalizácie z technológie výrobne a ich prenos do RS LDS
Možnosť diaľkového povoľovania zmeny dodávky činného a jalového výkonu
Adekvátny technický stav
Koneční odberatelia
Všetci odberatelia elektriny zapojení do LDS musia byť vybavení tzv. inteligentnými elektromermi (AMM), ktoré budú komunikovať v reálnom čase. Tie umožnia meranie okamžitej spotreby, diaľkové ovládanie zapínania/vypínania odberu, signalizáciu odberateľom o aktuálnej cenovej tarife, možnosť odloženia spotreby a jej automatické zapnutie, prípadne možnosť odpojenia odberného miesta na diaľku v prípade krízových stavov. Dáta z AMM sa budú prenášať do dátovej centrály distribútora elektrickej energie. Nepredpokladá sa, že by inteligentný elektromer meral v odbernom mieste kvalitu el. energie (flikr, harmonické, a pod.), pretože nie je dôvod zahltiť odberateľov množstvom informácií, ktoré v podstate nepotrebuje a predražovať tým už tak vysoké náklady na inštaláciu AMM.
Pilotný projekt AMM II v rámci ČEZ odhalil, že pri inštalácii AMM v blízkosti iných zariadení, napr. výťahov, dochádza k rušeniu prenášaných signálov AMM a je potrebné inštalovať „odrušovacie“ zariadenia. Tento problém sa dá zrejme očakávať v oveľa väčšej miere aj v priemyselných LDS:
Sieťové prostriedky
Prevádzkovateľ LDS by mal mať k dispozícii:
Transformátory 110 kV/vn a vn/vn s možnosťou diaľkovej zmeny odbočky.
Prostriedky pre kompenzáciu jalového výkonu – rezerva v jalovom výkone generátora LDS, statické alebo rotačné kompenzátory.
Zariadenia na meranie a filtráciu vyšších harmonických (prípadne spojené v jedno zariadenie s kompenzáciou).
Zariadenie na vyvažovanie nesymetrickej záťaže.
Základné sieťové meranie (U,I,P,Q) a signalizácia stavu prvkov (vypínačov a odpojovačov).
Zariadenie pre meranie flikru (flikrmeter).
Frekvenčné relé, a pod.
RS LDS
RS LDS bude dôležitým prvkom SG LDS, tomu musí zodpovedať jeho technické a programové vybavenie a vysoký stupeň spoľahlivosti. Je potrebné uskutočniť návrh konkrétneho technického a programového riešenia. Súčasťou programových prostriedkov bude okrem iného databáza, štandardné komunikačné prostriedky a grafické rozhranie. RS LDS bude obsahovať vyššie programové funkcie (prípadne výhradne vybrané), viď zoznam v kapitole 2.4.
6. Štúdia uskutočniteľnosti SG LDS
Pre konkrétnu vybranú LDS je potrebné spracovať dosť obsažnú štúdiu uskutočniteľnosti, ktorá by mala byť podmienkou pre začatie kvalifikovanej diskusie o konkrétnej forme a spôsobe realizácie SG LDS pre danú sústavu. Spracovateľ tejto štúdie by mal byť vysoko kvalifikovaný a vybavený potrebnými znalosťami, skúsenosťami a výpočtovými nástrojmi.
Všeobecne sa dá očakávať, že realizácia SG LDS pre jednotlivé LDS bude mať rôzne formy, ktoré budú okrem iného závisieť na vlastnostiach LDS:
Rozlohe a štruktúre
Veľkosti inštalovaného výkonu vnorenej výroby elektriny a jeho charakteru
Veľkosť odoberaného výkonu
Charakter odberu
Aktuálnej úrovne technického vybavenia
Hlavnou úlohou spracovateľa štúdie uskutočniteľnosti potom bude zohľadniť všetky hľadiská a navrhnúť také riešenie Smart Grid, ktoré bude znamenať požadovaný prínos pre užívateľa LDS, ďalej pre prevádzkovateľov LDS a DS a súčasne vstupné náklady budú úmerné prínosu realizácie.
Štúdia uskutočniteľnosti by mala dať odpovede minimálne na tieto otázky:
Aké budú konkrétne technické a ekonomické prínosy realizácie?
Akú sú konkrétne technické požiadavky a predstavy užívateľov LDS?
Aké bude celkové dispozičné riešenie technických prostriedkov?
Aké technické prostriedky pre SG LDS sú už k dispozícii a aké bude potrebné doplniť?
Aké technické úpravy bude potrebné urobiť na strane technických prostriedkov prevádzkovateľa LDS, výrobcu elektriny a odberateľov elektriny?
Ako sa bude SG LDS prakticky prevádzkovať?
Aké technické, prevádzkové a finančné riziká sú spojené s realizáciou SG LDS a ako tieto riziká konkrétne ošetriť?
Aká je odhadovaná cena realizácie a prípadne spôsob financovania diela?
Aký je predpokladaný termín a harmonogram realizácie?
Podľa akého obchodného modelu sa bude SG LDS prevádzkovať (cenové tarify, bonusy a pod.)?
Poznámka: Výsledkom štúdie uskutočniteľnosti môže byť aj rozhodnutie k realizácii SG LDS v danej LDS nepristupovať. V prípade, že štúdia uskutočniteľnosti odporučí konkrétnu SG LDS realizovať, bude nasledovať vytvorenie projektu a potom prebehne vlastná realizácia. V prípade ďalšej rozhodovacej doby pred začatím vlastnej realizácie je potrebné štúdiu aktualizovať.
7. Formy realizácie diela a rizikové faktory
Všeobecne sú možné dve formy realizácie SG LDS:
Jedno rázová
Postupná
V prvom rade sa jedná o štandardný postup dodávky technických a programových prostriedkov podľa schváleného projektu. Je to síce cesta k dosiahnutiu cieľa relatívne rýchla a efektívna, ale v súčasnej dobe z finančných dôvodov málo reálna, pretože získať finančné prostriedky na okamžitú realizáciu celého projektu je skôr nereálne.
V druhom prípade realizácia prebieha podľa spracovaného projektu postupne v niekoľkých etapách, s ohľadom na finančné prostriedky, ktoré sú aktuálne k dispozícii a to ako na strane PLDS, tak i na strane výrobcov a odberateľov elektriny v rámci nutnej obnovy a modernizácie ich zariadení. Je tu však riziko zastaranosti projektu v realizačných etapách časovo vzdialených od doby vytvorenia projektu.
Realizácia SG LDS znamená značný zásah do bežnej prevádzky LDS a preto musí byť prediskutovaná so všetkými dotknutými subjektmi a hlavne kvalifikovane riadená projektovým manažérom. Hlavne pri starších priemyselných LDS je potrebné počítať s možnosťami časových posunov realizácie diela z dôvodu priebežného zisťovania skrytých technických alebo organizačných problémov.
Rizikové faktory:
Finančná náročnosť a nezaručená návratnosť vložených prostriedkov v požadovanej dobe.
Neochota niektorých užívateľov LDS sa do SG aktívne zapojiť.
Významná zastaranosť technológie výrobní.
Potenciálne súdne spory.
Nevhodné určenie nového obchodného modelu.
8. Záver
Dokazovanie návratnosti vložených finančných prostriedkov do realizácie kompletnej Smart Grids LDS výhradne pomocou čisto finančných nástrojov sa v podmienkach ES ČR nemôže v súčasnej dobe podariť.
Na strane prevádzkovateľa LDS by musela existovať ešte nejaká iná motivácia, než čisté vyjadrenie zisku. Touto motiváciou by mohlo byť:
Snaha maximálne zvýšiť bezpečnosť a kvalitu dodávky elektriny konečným odberateľom v rámci LDS.
Znížiť cenu nákladov na zriadenie elektriny pre konečného odberateľa (taktiež motivácia pre získanie nových odberateľov, prípadne udržanie existujúcich).
Znížiť negatívne spätné vplyvy na distribučnú sústavy (napr. neplatiť penále za nedodržanie dohodnutých podmienok v odovzdávacom mieste).
Zvýšiť možnosť pripojenia viacej výrobní, predovšetkým OZE.
Dôležité je zvoliť správne načasovanie začatia procesu prechodu distribučných sústav na sústavy SG. Je potrebné vziať do úvahy vývoj cien technológií, ktoré sa pri implementácii SG uplatnia a cenovú politiku v rámci predaja elektriny koncovým odberateľom. Predpokladom pre úspešnosť realizácie SG je okrem iného stabilná energetická politika,
Autor: Richard Habrych a Gabriela Jarolímková.
Text vyšiel v českom jazyku v magazíne Energetika 1/2013
Publikujeme so súhlasom magazínu.
© energia.sk
Zdroj: časopis ENERGETIKA