Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
17. februára 2015 Plyn a ropa od Energia.skSITA

IHS: Ropy a plynu sa vlani našlo najmenej za minimálne 20 rokov

Údaje IHS sú zatiaľ predbežné a podľa denníka Financial Times by v prípade ďalšej revízie mohol byť vlaňajšok dokonca najhorší od roku 1952. Nové rezervy vlani zároveň klesli už štvrtým rokom za sebou, čo je najdlhší pokles od roku 1950. Vlani pritom nebolo objavené žiadne mimoriadne rozsiahle pole s rezervami väčšími než 500 miliónov barelov.

Pri nových poliach väčšinou trvá roky, než sa z nich začne ťažiť. To znamená, že najnovšie údaje nebudú mať zatiaľ okamžitý dopad na trh s ropou. Ovplyvnia ale dodávky po roku 2020.

„Počet nových nálezísk a ich veľkosť klesá pomerne alarmujúcou rýchlosťou,“ komentoval údaje Peter Jackson z IHS. Podľa neho to ohrozuje výhľad dodávok na trhy v rokoch 2020 až 2025.

Údaje za minulý rok zhoršuje aj skutočnosť, že na aktivitu v oblasti prieskumu novej ťažby nemal ešte dopad prudký pokles cien ropy v druhej polovici minulého roka. Naposledy, keď nové nálezy boli na rovnakej úrovni ako vlani, aktivitu v oblasti prieskumu obmedzil pokles cien ropy. Vlani sa ale prieskum znížil medziročne iba o jedno percento a obmedzenie rozpočtov na prieskum firmy plánujú až v tomto roku. To znamená, že nové objavy sa zrejme ďalej znížia.

Perspektívu trhu s ropou a zemným plynom v USA zmenil rozkvet ťažby z bridlicových formácií, ktorý zohral dôležitú úlohu aj pri vytváraní nadmernej globálnej ponuky. Práve tá viedla ku kolapsu cien. Jackson ale upozornil, že ťažba z bridlíc hrá relatívne malú úlohu v globálnom meradle, pretože na celosvetovej ťažbe ropy sa podieľa iba 5 percentami. K dispozícii sú však stále veľmi vysoké zásoby v niektorých krajinách, ako je napríklad Rusko, Čína, Argentína a Líbya, kde je ale toto odvetvie stále v plienkach.

Ťažba z bridlíc je tiež relatívne nákladná a vyžaduje preto  vyššie ceny ropy, aby bola komerčne životaschopná.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.