IFP navrhuje čiastočnú dereguláciu cien energií
Trh s energiami na Slovensku charakterizuje nedostatočná konkurencia. Podľa IFP pri Ministerstve financií SR sa v roku 2014 rast konkurencie pribrzdil. Svedčí o tom vysoká koncentrácia trhu a malá aktivita zákazníkov. Hoci trhový podiel tradičných dodávateľov klesá, majú stále prevahu. V segmente domácností vlani kontrolovali 89 % trhu s elektrinou, SPP pri plyne až 73 %. „Zákazníci majú nízku finančnú motiváciu na zmenu dodávateľa a sú lojálni a spokojní s existujúcimi službami. Rastúce marketingové aktivity môžu pomôcť oživiť trh a naznačujú pomaly rastúcu silu nových hráčov,“ píše sa v analýze.
Podľa IFP je trh v ostatných segmentoch, na rozdiel od domácností, oveľa menej koncentrovaný kvôli vyšším maržiam a skoršej liberalizácii. „Trend poklesu koncentrácie sa v roku 2014 viditeľne spomalil,“ konštatuje IFP.
IFP súčasne upozorňuje, že miera koncentrácia pri predaji elektriny môže zavádzať. Dôvodom je existencia 3 tradičných regionálnych dodávateľov elektriny (ZSE, VSE, SSE), na rozdiel od niekdajšieho monopolného hráča pri plyne – SPP „Existujú indície, že títo regionálni hráči si medzi sebou veľmi nekonkurujú a konkurenčný tlak na nich v regiónoch vyvíjajú len menší, noví dodávatelia. Ak by sme teda o nich rozmýšľali ako o jednej firme, miera koncentrácie by bola veľmi podobná ako pri plyne.“
Regulátor môže podľa IFP porovnávanie sprehľadniť. „Pre slovenské účely by bolo preto vhodné, aby ÚRSO zostrojil aj regionálne indexy koncentrácie, ktoré by lepšie naznačili skutočnú konkurenciu,“ navrhuje sa v analýze.
Slabá motivácia meniť dodávateľa
Zmeniť dodávateľa elektriny a plynu už nie je pre slovenských odberateľov tak atraktívne, ako v minulosti. Pri zemnom plyne sú zákazníci všeobecne aktívnejší, no pri domácnostiach menia svojho dodávateľa menej už tretí rok po sebe. Pri elektrine je situácia stabilizovaná – každoročne zmení dodávateľa 2,5 až 3,5 % zákazníkov. Podľa IFP je priestor na zmenu stále veľký, keďže väčšina slovenských spotrebiteľov je stále u tradičných dodávateľov. „Až ročná zmena na úrovni 8,5 až 14% je dostatočne vysoká, aby prinútila predajcov aktívne súperiť o zákazníka.“
Pokiaľ ide o porovnanie miery zmeny dodávateľov energií, Slovensko je pod priemerom EÚ. Podľa IFP je problémom aj to, že možné finančné úspory zo zmeny dodávateľa sú pre zákazníkov, na rozdiel od iných krajín EÚ, príliš nízke. „Bežná domácnosť so zmluvou so ZSE a odberom 1 až 2,5 MWh mohla na začiatku roka 2015 maximálne ušetriť približne 1 euro mesačne, resp. 3 % svojej ročnej faktúry. Pri plyne je úspor podobná. Vyše 40% domácností má minimálnu finančnú motiváciu (úspora menej ako 6%) na zmenu dodávateľa,“ vysvetľuje sa v analýze.
Slabá konkurencia na slovenskom trhu sa neprejavuje výhradne v cene samotnej, ale aj v produktovej diferenciácii. Viditeľná je najmä pri veľkých zákazníkoch. „Pestrejšiu paletu produktov majú veľkí zákazníci, ktorí môžu cez svoje faktúry podporiť environmentálne ciele, či zvoliť si program, v ktorom sa cena plynu odvíja buď od trhu, alebo je zafixovaná.“. Pri domácnostiach prebieha diferenciácia väčšinou vo forme viazanosti alebo poskytovaním vernostných programov či doplnkových služieb.
Inštitút vidí rezervy aj v marketingovej aktivite dodávateľov, ako aj lepšej informovanosti zákazníkov. Podľa prieskumu EK sú Slováci nadpriemerne spokojní s fungovaním trhu s elektrinou a plynom. „Tieto výsledky môžu naznačovať mimoriadne vysokú celkovú spokojnosť, alebo len nezáujem.“
Ako ďalej s reguláciou domácností?
IFP navrhuje tri scenáre. Podľa prvého z nich môže ÚRSO pokračovať v regulácii domácností tak, ako doteraz. „Regulácia, aj keď iba vo forme cenového stropu, je nákladná a pri nastavení stropu príliš nízko môže viesť k prinízkym, alebo negatívnym maržiam a odradiť vstup nových predajcov,“ konštatuje IFP. „Pri pokračovaní súčasnej regulácie možno predpokladať stagnáciu rozvoja konkurencie na určitom bode.“
Druhým scenárom pre ÚRSO je okamžitá deregulácia ceny. V konečnej cene za komoditu by ale aj naďalej zostal regulovaný monopolný prenos resp. distribúcia. Európska komisia navrhuje deregulácia všetkých zákazníkov, vrátane domácností. Skupina zraniteľných zákazníkov by bola chránená kompenzáciami alebo špeciálnymi tarifami. „Fungujúca konkurencia by ochránila spotrebiteľov pred možným rastom cien,“ tvrdí IFP. Je však potrebné splniť určité kritériá, trhový podiel tradičného dodávateľa pri plyne by mal byť menší ako 50 %, resp. pri elektrine menej ako 65 %, a miera zmeny dodávateľa by sa mala ustáliť na minimálne 7 % ročne. Pri súčasnom trende by k takémuto stavu mohlo dôjsť v roku 2017 pri plyne a až v roku 2020 pri elektrine.
V treťom scenári sa hovorí o čiastočnej deregulácii. Dodávatelia by podľa IFP mohli ponúkať tarify aj za vyššie ako regulované ceny, no súčasne by boli povinní ponúkať tarify, ktorých maximálnu výšku určil ÚRSO. „Tento prístup by znamenal vyššiu flexibilitu predajcov a dodal nový impulz pre vstup nových hráčov (obsluhujúci napríklad iba prémiový segment),“ uzatvára analýza.
© energia.sk