Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
11. októbra 2016 Plyn a ropa od Energia.skTASR

IEA vyzýva OPEC, aby urýchlene konal a dohodol sa na znížení ťažby

IEA vo svojej správe, ktorú aktualizuje každý mesiac, uvádza, že objem ťažby v štátoch OPEC dosiahol v septembri rekordných 33,64 milióna barelov (1 barel = 159 litrov) ropy denne. Irak pritom vyprodukoval najviac ropy vo svojej histórii a Líbya znova otvorila prístavné terminály.

Ani Rusko v septembri nezaháľalo a ťažba ropy v krajine dosiahla ďalší postsovietsky rekord.

To ešte viac komplikuje situáciu na svetovom trhu, ktorý je zaplavený ropou a dodávky vysoko prevyšujú dopyt. IEA v správe konštatuje, že dopyt po rope spomaľuje spolu so spomaľovaním globálnej ekonomiky. Táto kombinácia môže vytvárať ďalší tlak na cenu ropy.

IEA predpovedá, že trh s ropou zostane v 1. polovici budúceho roka 2017 nadmerne zásobený, ak OPEC nedotiahne do úspešného konca septembrovú predbežnú dohodu z Alžírska o znížení produkcie na 32,5 až 33 miliónov barelov ropy denne.

OPEC v predchádzajúcich dvoch rokoch upustil od svojej politiky obmedzovania ťažby, čím v minulosti vyvíjal tlak na ceny ropy. Dôvodom bol rozmach produkcie ropy z bridlíc v USA. Saudská Arábia pre obavy zo straty podielu na ropnom trhu nechcela znížiť svoju produkciu, ak sa k tejto iniciatíve nepripoja aj ostatní veľkí producenti.

Globálne zásoby ropy sú však aktuálne veľmi vysoké a producenti na to podľa IEA reagujú príliš pomaly. Súčasné nízke ceny ropy komplikujú situáciu všetkým producentom, konštatuje IEA.

Trhy očakávajú, že ropný kartel schváli konečnú dohodu o znížení ťažby na svojom zasadnutí 30. novembra vo Viedni. Výnimku chcú Irán, Líbya a Nigéria.

Nie je preto jasné, do akej miery sú ostatní členovia OPEC a Rusko ochotní spolupracovať a zredukovať ťažbu. Analytici varujú, že ak sa spolu nedokážu dohodnúť, ceny ropy zamieria znova nadol.

Nadmerné dodávky komodity spôsobili pád jej cien z približne 115 USD (103,05 eura) za barel v júni 2014 až na 27 USD/barel v januári tohto roka. Ropa sa už čiastočne zotavila z tohoročného minima a momentálne sa jej cena drží nad hranicou 50 USD za barel.

(1 EUR = 1,1160 USD)

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.