Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
14. apríla 2016 Plyn a ropa od Energia.skTASR

IEA predpokladá, že dohoda o zmrazení ťažby nebude mať na ceny veľký vplyv

„Ak dôjde len k zmrazeniu ťažby, a nie k jej zníženiu, vplyv na fyzické zásoby ropy bude obmedzený,“ píše IEA vo svojej mesačnej správe. „Keďže Saudská Arábia a Rusko ťažia takmer rekordným tempom a zo strany Iránu vidno len veľmi málo ochoty, dohoda nebude mať v prvej polovici roka 2016 fyzický vplyv na rovnováhu medzi dopytom a ponukou,“ upozorňuje agentúra.

IEA uvádza, že vo svete sa aj v tomto roku vyprodukuje viac ropy, než sa spotrebuje. A to aj za predpokladu, že sa pokles ťažby v USA zrýchli a Irán nebude produkciu zvyšovať očakávaným tempom. Svet za posledný rok vybudoval rekordné zásoby ropy a objem ťažby o tri milióny barelov prevyšuje dopyt. IEA očakáva, že nadbytočné zásoby v 1. polroku 2016 stúpnu o 1,5 milióna barelov denne a v druhej polovici roka klesnú na 0,2 milióna barelov denne.

IEA, ktorá v júni zverejní prognózy na rok 2017, upravila predpoveď tohtoročného globálneho dopytu po rope na 1,16 milióna barelov denne. To predstavuje výrazný odklon od vlaňajšieho silného rastu dopytu na úrovni 1,8 milióna barelov denne, pod ktorý sa podpísali najmä nízke ceny ropy. IEA poukazuje predovšetkým na spomalenie hospodárskeho rastu v Číne, USA a vo väčšine európskych krajín. Na druhej strane by Čínu z pozície najväčšieho odberateľa mohla nahradiť India, kde agentúra očakáva historický najvyšší vzostup dopytu o 300.000 barelov denne.

Z hľadiska ponuky IEA predpokladá pokles ťažby v krajinách mimo OPEC približne o 700.000 barelov denne. „Máme signály, že očakávaný pokles ťažby ľahkej ropy v USA naberá tempo. Od vrcholu v októbri 2014 do začiatku apríla sa počet aktívnych vrtov znížil takmer o 80 %,“ píše v správe IEA. Návrat Iránu na ropné trhy po zrušení sankcií bol podľa IEA oveľa zdržanlivejší, než sa očakávalo. Na druhej strane jeho marcová ťažba však takmer o 400.000 barelov denne presahovala úroveň zo začiatku tohto roka.

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.