IEA: Politické opatrenia čoraz viac ovplyvňujú investičné rozhodnutia
Zatiaľ čo v súčasnosti sa v oblasti dodávok energie investuje ročne suma asi 1,6 bilióna amerických dolárov, v nadchádzajúcich dekádach ju bude nutné navýšiť na 2 bilióny ročne. Vyplýva to zo špeciálneho výhľadu zameraného na investície, ktorý IEA zverejnila v utorok 3. júna.
Na pokrytie globálnej spotreby energie bude do roku 2035 potrebné v energetike investovať 48 biliónov amerických dolárov (viac než €36 bil.), z toho 8 biliónov dolárov má smerovať na zvyšovanie energetickej efektívnosti.
Až 59 % celkových investícií by malo slúžiť na udržanie súčasnej úrovne produkcie, t.j. na kompenzáciu klesajúcej produkcie ropných a plynových polí a na nahradenie starých elektrární, zvyšných 41 % bude potrebných na uspokojenie rastúceho dopytu po energii.
„Spoľahlivosť a udržateľnosť nášho budúceho energetického systému závisí na investíciách,“ uviedla šéfka IEA Maria van der Hoeven. To si však vyžaduje „dôveryhodné rámce politík a stabilný prístup k dlhodobým zdrojom financií,“ poznamenala.
„Je tu skutočné riziko deficitu, čo by mohlo mať reťazový efekt na regionálnu alebo globálnu energetickú bezpečnosť a priniesť riziko tohot, že investície sa vynaložia nesprávne, pretože ceny patrične nereflektujú environmentálne dosahy,“ dodala van der Hoeven.
Agentúra poukázala na to, že od roku 2000 sa kapitálové náklady na produkciu energie zdvojnásobili. Investície do obnoviteľných zdrojov narástli počas rovnakého obdobia až štvornásobne, a to najmä vďaka dotačným politikám.
Zdroj: IEA – World Energy Investment Outlook, 2014
Pokiaľ ide o Európu, až 4/5 investícií do výroby elektriny smerovalo v poslednom desaťročí do obnoviteľných zdrojov, z toho 60 % tvorila produkcia vo veterných parkoch a z fotovoltických systémov.
Aby Európa bola schopná nahradiť starnúcu infraštruktúru a naplniť svoje dekarbonizačné ciele, do roku 2035 je potrebné v tomto sektore preinvestovať $2,2 bil. (cca €1,62 bil.), čo je druhý najväčší balík po Číne. Súčasný prebytok kapacity podľa IEA poskytuje určitý priestor, ale na zaistenie spoľahlivosti sústavy bude aj tak nutné vybudovať do roku 2025 nové tepelné elektrárne s výkonom 100 GW.
Medzinárodná energetická agentúra zdôraznila, že rola politických opatrení a stimulov je na vzostupe. Vlády čoraz viac ovplyvňujú investičné rozhodnutia a súkromní investori dôsledne sledujú politické a regulačné riziká. V elektroenergetike sa zďaleka najvýznamnejším faktorom pre investície stali administratívne signály alebo regulované sadzby, ktoré ovplyvňujú ich návratnosť.
„Pri tom, ako sa tvorcovia politík snažia dosiahnuť pokrok smerom k energetickej bezpečnosti, konkurencieschopnosti a environmentálnym cieľom, čelia čoraz komplexnejším voľbám,“ uviedol hlavný ekonóm IEA Fatih Birol. „Tieto ciele nie je možné dosiahnuť bez mobilizácie súkromných investorov a kapitálu, ale ak vlády nepredvídateľným spôsobom menia pravidlá hry, pre investorov sa stáva veľmi zložité túto hru hrať.“
© energia.sk