IEA: Nadbytok ropy na trhu ohrozuje cenovú stabilitu
Dopyt po rope rastie, pretože sa zvyšuje spotreba v Indii, Číne a nečakane tiež v Európe. Organizácia rovnako zvýšila svoj odhad rastu svetového dopytu po rope v tomto i nasledujúcom roku na 1,4 milióna resp. 1,34 milióna barelov denne.
Rast európskeho dopytu „sa každopádne zrejme neudrží“, myslí si IEA a poukazuje na zložitosť situácie európskych ekonomík, ktoré sa po britskom hlasovaní o odchode z EÚ stretávajú s ďalšou neistotou.
Svetové ceny ropy začiatkom tohto roka kvôli prevahe ponuky nad dopytom po prvýkrát za 12 rokov zostúpili pod 30 dolárov za barel. V roku 2014 sa pritom barel obchodoval až za 115 dolárov.
Veľa producentských krajín mimo Organizáciu krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) kvôli prevahe ponuky obmedzilo ťažbu, čo spoločne s výpadkami dodávok v Nigérii alebo v Kanade spôsobilo, že sa ceny ropy v posledných mesiacoch vrátili k 50 dolárov za barel.
Tieto opatrenia ale nestačia na zníženie nadbytku, ktorý sa za posledné dva roky nazhromaždil. Komerčné zásoby ropy vo vyspelých krajinách vzrástli v máji na rekordných 3,074 mld. barelov, uviedla taktiež IEA.
Svetové ceny ropy dnes klesajú, pretože investori vyberajú zisky potom, čo ropa v utorok zdražela o takmer 5 %. Severomorský Brent sa dnes ráno obchodoval za takmer 48 dolárov za barel.
ČTK, energia.sk