IEA: Morálka signatárov dohody o znížení ťažby ropy je najhoršia od januára
Zatiaľ čo v máji bola dohoda dodržiavaná z 95 percent, v júni to bolo len zo 78 percent. Striktné obmedzenie produkcie v Saudskej Arábii, Kuvajte, Katare a Angole vyvážil rast ťažby nad určený strop v Alžírsku, Ekvádore, Gabune, Iraku, Spojených arabských emirátoch a Venezuele.
IEA poznamenala, že teraz sa každý mesiac stane niečo, čo zníži dôveru v pokrok na ceste k rovnováhe na svetovom trhu. V júni boli takéto dôvody dva: prudký nárast ťažby v Líbyi a Nigérii a tiež fakt, že morálka štátov podpísaných pod dohodu bola najhoršia za pol roka.
OPEC a niektoré nečlenské štáty vrátane Ruska sa dohodli, že do marca budúceho roka obmedzia ťažbu ropy asi o 1,8 milióna barelov denne, aby zmiernili nadbytok suroviny na trhu. K nemu prispieva aj rast ťažby v USA. Dohoda sa nevzťahuje na členskú Líbyu a Nigériu, na produkciu ktorých sa podpísali dlhé roky nepokojov. Ťažba v oboch štátoch sa v posledných mesiacoch zvýšila celkovo o 700 000 barelov denne, čo pre ich partnerov, ktorí ju dobrovoľne obmedzujú o 1,2 milióna barelov denne, je veľmi frustrujúce.
Vďaka obmedzeniu ťažby sa ceny ropy na svetovom trhu stabilizovali na úrovni 45 až 50 dolárov za barel, v posledných týždňoch sa ale dostali pod nový predajný tlak kvôli rastu ťažby v USA aj kvôli tomu, že zásoby ropy vo svete nejavia známky poklesu z rekordných viac než troch miliárd barelov. IEA však súdi, že silný rast dopytu v druhej polovici tohto roka a v roku budúcom by mal posun trhu k rovnováhe urýchliť. Agentúra predpokladá, že tento i budúci rok sa dopyt zvýši o 1,4 milióna barelov denne. Zásoby ropy v priemyselne vyspelých krajinách boli v máji o 266 miliónov barelov nad päťročným priemerom, zatiaľ čo v apríli to bolo 300 miliónov. Predbežné údaje potom naznačujú, že v júni nastal ďalší pokles, aj keď nepatrný.
Hoci niektorí producenti mimo OPEC, napríklad USA, Kanada a Brazília, ťažbu ropy zvyšujú, nedávny pokles cien ropy by ich mohol prinútiť k zmene tejto stratégie.
ČTK, energia.sk