IEA: K uvoľneniu strategických rezerv ropy nie je dôvod
„K uvoľneniu rezerv nie je dôvod,“ povedala Van der Hoevenová, ktorú citovala agentúra Reuters. Organizácia IEA pôsobí ako poradca v otázkach energetiky pre skupinu vyspelých krajín.
Vo štvrtok sa v agentúrach objavili informácie zdrojov, podľa ktorých Biely dom „oprášil staré plány“ na prípadné uvoľnenie rezerv ropy. Vlády to niekedy robia, aby pomohli stabilizovať situáciu na trhu, spravidla v čase, keď sa ceny zvyšujú. Jedným z dôvodov, prečo Washington uvažuje o uvoľnení rezerv, je údajne snaha zabrániť ďalšiemu rastu cien, čo by nahralo Iránu, ktorý je teraz kvôli medzinárodným sankciám nútený vyvážať menej.
Van der Hoevenová povedala, že IEA o prípadnom uvoľnení strategických rezerv ropy s americkou vládou nekonala. Jej slová ale dokazujú, že IEA by zrejme požiadavku Spojených štátov nepodporila. Američania nenarážajú na odpor len zo strany IEA, ale aj od svojich spojencov v Ázii. Proti využitiu rezerv sa totiž vyslovilo Japonsko a Južná Kórea.
„Nie je to tak, že by Japonsko nemalo ropu,“ povedal zdroj z tamojšej vlády, ktorý si vzhľadom na citlivosť celej záležitosti neželal byť menovaný. „Rezervy ropy sa neuvoľňujú preto, že sú vysoko ceny, ale až vtedy, keď viazne zásobovanie. A to je teraz dostatočné,“ dodal.
Opačný postoj dali najavo niektoré vlády v Európe, napríklad Francúzsko. Zástupcovia krajín dali najavo, že sú pripravené s USA o tejto otázke rokovať. Van der Hoevenová však povedala, že IEA sa rozhoduje na základe dát a reality.
Americká organizácia American Petroleum Institute (API) uviedla, že dopyt po rope v USA v júli klesla na najnižšiu úroveň za posledné takmer štyri roky. Hlavný dôvod API vidí v slabom raste ekonomiky, ktorý ovplyvňuje celkovú spotrebu vo firmách i domácnostiach. Napríklad dopyt po benzíne klesol o 3,8 % na 8,624 milióna barelov denne, za prvých sedem mesiacov roka bol dopyt medziročne nižší o 1,1 %.
Zdroj: ČTK, energia