IEA: Globálny dopyt po plyne sa do roku 2035 zvýši o polovicu
Vysoké ceny zemného plynu v uplynulých rokoch pomohli zvýšiť investície do ťažby rezerv z miest, ktoré boli predtým považované za nedostupné a nekonvenčných zdrojov ako plyn z bridlíc alebo metán z uhoľných slojov. „Ťažba z nekonvenčných zdrojov, hlavne bridlíc, sa do 2035 viac než strojnásobí na 1,6 bil. kubických stôp (45,3 mld. metrov kubických),“ uviedla IEA. Podiel plynu z nekonvenčných zdrojov na celkovej ťažbe plynu potom stúpne z terajších 14 % na 32 %. Hlavný rast však príde až po roku 2020, pretože ťažiari potrebujú v prípade nekonvenčných zdrojov viac času na rozvoj ťažby.
IEA však rovnako upozornila, že rozkvet týchto zdrojov sa uskutoční výhradne v prípade, že sa podniknú kroky, ktoré zabezpečia ťažbu uskutočňovanú spôsobom prijateľným pre životné prostredie i sociálne.
Krajinám prinesie ťažba z nekonvenčných zdrojov podľa IEA veľké výhody, pretože im zlepší bilanciu obchodu s energiou a zníži ceny energií. Vysoký rast ťažby z týchto zdrojov čaká IEA v Spojených štátov amerických, Austrálii, Indii, Kanade a Indonézii. Podiel Ruska a krajín Blízkeho východu na medzinárodnom obchode s plynom sa má znížiť zo 45 % v roku 2010, na 35 % v roku 2035.
Európa bude v ťažbe plynu z nekonvenčných zdrojov menším hráčom, avšak ťažba tu bude dostatočná na to, aby vyrovnala pokles ťažby plynu z bežných zdrojov, predpovedala IEA. Mohli by sa tak znížiť dovozné ceny plynu. V súčasnosti sú v Európe hlavnými dodávateľmi plynu Rusko a Nórsko.
Podľa výhľadu IEA vďaka rastu dopytu plyn v nasledujúcich 20 rokoch zosadí z druhej pozície najdôležitejšieho primárneho energetického zdroja uhlie. Rast v plynovom sektore by mal byť rovnaký ako spoločný rast uhlia, ropy a jadrového sektora a prekoná expanziu obnoviteľných zdrojov energie.
ČTK, energia