![bridlica1](https://cdn.sita.sk/sites/38/2020/02/6289.jpg)
IEA chystá reguláciu bridlicového plynu, náklady to príliš nezvýši
„Navrhneme regulačné pravidlá, ktoré budú natoľko prísne, že celý tento problém vyriešia, ale zároveň dajú firmám priestor k pokračovaniu v investičných projektoch bez výraznejšieho zvýšenia nákladov na produkciu,” povedal Birol vo Varšave. Nové pravidlá má IEA zverejniť 29. mája.
Činiteľ IEA sa včera vo Varšave stretol s miestnymi politikmi a zástupcami priemyslu. Poľsko má podľa odhadov najväčšie zásoby nekonvenčného plynu v Európe a má veľký záujem na ich rozvoji, pretože je závislé na plyne z Ruska. Americký Úrad pre energetické informácie vlani odhadol vyťažiteľné zásoby nového plynu v Poľsku na 5,3 bilióna kubických metrov, čo by krajine stačilo na viac než 300 rokov spotreby. Tento mesiac poľská vláda zverejní vlastný odhad zásob.
Birol poľskej vláda rozvoj nálezísk bridlicového plynu dôrazne odporučil. „Naše odporúčanie pre vládu je, aby pokračovali v prácach na zisťovaní reálnej veľkosti zdrojov bridlicového plynu, snažili sa o prípravu regulačného rámca a o získanie podpory medzi obyvateľstvom,” povedal. „Som si istý, že ľudia v Poľsku budú mať veľký prospech, ak sa tento sen stane skutočnosťou a podľa nás na to majú veľmi dobré šance,” dodal ekonóm IEA.
Bridlicový plyn už od základov transformuje energetický trh USA, ceny plynu tam prudko klesli a Amerika získala v plyne sebestačnosť. Niektoré európske krajiny ako Francúzsko a Bulharsko však už zakázali aj obyčajný prieskum nového zdroja. V Európe sa šíria obavy z dôsledkov ťažby na zásoby vody, ktoré podporuje aj šírenie dezinformácií o údajne ľahkom prenikaní „nebezpečných chemikálií” do pitnej vody.
Štúdia poľského Geologického ústavu pri ministerstve životného prostredia minulý týždeň konštatovala, že skúšobná ťažba bridlicového plynu metódou hydraulického štiepenia, teda frakovania v severnom Poľsku vylúčila vplyv na podzemné a povrchové vody, či ovzdušie. „Používanie kvapalín bolo pod neustálou kontrolou a ich nekontrolovaný únik nebol možný,” uvádza štúdia.
ČTK, energia
K téme
![](https://cdn.sita.sk/sites/38/2020/03/energia-newsletter.jpg)