IDH: ÚRSO diskriminuje malých dodávateľov a deformuje trh
„Zaujímavým faktom je, že najväčší hráči na trhu, v ktorých má svoj podiel štát, už cenové rozhodnutia majú. Alternatívni dodávatelia však musia čakať. A to napriek tomu, že niektorí z nich svoje cenové návrhy podali na ÚRSO už v septembri,“ upozornil Matej.
Aktuálna situácia v elektroenergetike menších dodávateľov priamo ohrozuje. „Pre prístup ÚRSO nedokážu plniť svoje zmluvné záväzky, čo poškodzuje ich dobré meno a vytvára riziko odchodu klientov,“ povedal Matej.
Vzorové všeobecné obchodné podmienky, ktoré stanovil ÚRSO, totiž prikazujú dodávateľom energií, aby nové ceny oznámili klientom v minimálne 30-dňovom predstihu. Niektorí dodávatelia majú vo svojich podmienkach dobrovoľne stanovené 60-dňové lehoty. „Momentálne viacerí alternatívni dodávatelia energií nemajú šancu v stanovenej lehote oznámiť nové ceny elektriny svojim odberateľom. Za tento stav pritom podľa informácií IDH nesie zodpovednosť práve ÚRSO. Dodávatelia totiž predložili úradu svoje cenové návrhy v dostatočnom predstihu a počas cenového konania poskytovali regulátorovi plnú súčinnosť,“ vysvetlil predseda správnej rady IDH.
Konanie ÚRSO preto podľa IDH diskriminuje dodávateľov bez majetkovej účasti štátu, narušuje rovnosť podmienok podnikania, čím znemožňuje férovú hospodársku súťaž. Na tento stav doplácajú nielen dodávatelia energií, ale aj ich zákazníci, keďže prichádzajú o možnosť vybrať si v dostatočnom časovom predstihu tú najlepšiu ponuku.
„Regulácia v podaní ÚRSO tak odberateľov nechráni, ale ich poškodzuje. Vyzývame preto regulátora, aby vysvetlil, prečo pri vydávaní cenových rozhodnutí uprednostnil spoločnosti s majetkovou účasťou štátu. Zároveň by mal dodávateľom ozrejmiť, ako sa plánuje vysporiadať so skutočnosťou, že pre jeho nečinnosť nemohli svojim zákazníkom oznámiť nové cenové výmery v požadovanom termíne,“ dodal Matej.
UPOZORNENIE: TASR sa pokúsi získať reakciu ÚRSO.
Copyright © TASR 2017