Iba slnko za zdraženie elektriny nemôže
Domácnosti na Slovensku si od nového roka priplatia najmä pre nesystémové nastavenie niektorých pravidiel, ktoré sa dotýkajú elektroenergetiky. Spomedzi nich najmä pre novú položku – odvod do národného jadrového fondu, ktorý by sa mal v roku 2011 podieľať na koncovej cene približne dvoma percentami, a pre zdraženie takzvanej TPS – tarify za prevádzku systému, ktorá by sa mala v roku 2011 podieľať na koncovej cene rádovo desiatimi percentami.
Ostatné položky v koncovej cene budú buď stabilizované, alebo zlacnejú, no nedokážu vyvážiť najmä nárast tarify za prevádzku systému.
Odvod do jadrového fondu je splácaním dlhu, ktorý vytvorila najmä Mečiarova vláda, keď mala začať vytvárať fond na krytie zadnej časti jadrového cyklu (priebežné vytváranie rezervy, z ktorej sa v budúcnosti zaplatí úplné vyradenie elektrární po ich definitívnom vypnutí).
Nestalo sa, preto sa od roku 2011 budeme skladať na vyradenie jadrových blokov vo vlastníctve štátu všetci, i keď toto zvýši cenu elektriny v menšej miere.
Nadprodukcia elektriny z obnoviteľných zdrojov?
Druhým faktorom je vplyv obnoviteľných zdrojov na koncovú cenu elektriny, najmä tých s odchýlkou, ktorá sa nedá úplne predpovedať a závisí od počasia (slnko, vietor).
V súčasnosti platí zásada, že takto vyrobenú elektrickú energiu musia distribučné spoločnosti povinne vykúpiť a využiť ju na krytie strát vo vlastných sieťach. Problémom však je, že tejto elektriny je oveľa viac, než koľko je strát v sieťach.
Na ilustráciu, jedna z distribučiek pred sviatkami uviedla, že na krytie vlastných strát bude v roku 2011 potrebovať odhadom 800 MWh. Výrobcovia elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov, ktorí sú do jej siete pripojení, avizovali dodávku spolu do 1600 MWh, čo je dvojnásobok reálnych potrieb.
Ostatné distribučné spoločnosti potvrdili, že tiež čelia nevyhnutnosti vykúpiť viac elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov, než koľko reálne potrebujú. Takto vykúpenú elektrickú energiu platí v konečnom dôsledku každý spotrebiteľ v rámci ceny za distribúciu, konkrétne v rámci tarify za prevádzku systému, ktorá je súčasťou koncovej ceny.
Do tohto mechanizmu vstupuje i povinnosť distribučných spoločností preberať odchýlku za výrobcov elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Po nedávnom schválení novely zákona č. 309/2009 sa v budúcom roku posunie zo štyroch na jeden megawatt inštalovaného výkonu, čo čiastočne eliminuje dôsledky obnoviteľných zdrojov s odchýlkou na koncovú cenu.
Doplácame na zle nastavené pravidlá
V tomto smere teda nie je vinná fotovoltaika ako taká, ale v prvom rade mechanizmus, podľa ktorého sa všetka elektrická energia z obnoviteľných zdrojov vykupuje povinne. Fotovoltaika je takpovediac v nesprávnom čase na nesprávnom mieste. Rovnako zlú reputáciu by mohla mať pokojne i biomasa, ak by v takejto situácii zažívala najväčší rozmach a všetku elektrinu získanú jej spaľovaním by museli povinne vykupovať distribútori.
Preto i päť najväčších elektroenergetických spoločností na Slovensku v spoločnej pozícii k plánovaným zmenám legislatívy uviedlo, že požaduje zrušenie povinnosti distribútorov vykupovať všetku elektrinu z obnoviteľných zdrojov na krytie strát, pričom vykupovať by sa malo iba v závislosti od reálnych potrieb.
Ak by sa teda na Slovensku uplatňoval prepracovanejší systém podpory, zdraženie elektriny by v budúcom roku mohlo byť na nižšej úrovni. Presne na takej, do akej máme záujem podporovať využívanie obnoviteľných zdrojov ako takých, keďže všetko nové niečo stojí. Ale situácia je odlišná; v roku 2011 budeme platiť i za zlé pravidlá.
Text vychádza 3. januára 2011 v tlačenom vydaní denníka SME.