Hrozí Zelenej domácnostiam nevyčerpanie peňazí?
Asociácia SAPI, ktorá aktuálne zastrešuje 79 subjektov, dnes zorganizovala seminár venovaný fotovoltike a obnoviteľným zdrojom. Riaditeľka SAPI Veronika Galeková podčiarkla, že hlavnými cieľmi asociácie zostáva ochrana investícií a zvýšenie podielu obnoviteľných zdrojov na Slovensku.
Na úvod seminára zástupkyňa Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA) Kvetoslava Šoltésová poukázala na to, že Slovensko úspešne plní cieľ pre podiel OZE na hrubej koncovej domácej spotrebe energie do roku 2020. V roku 2014 sme dosiahli podiel 14,6 %, pričom nad plánom sa nachádzame najmä v sektore výroby elektriny a v doprave, v prípade tepla ale zaostávame.
Jednou z hlavných tém sa stala podpora inštalácie malých OZE zdrojov z projektu Zelená domácnostiam. Doterajšie kolá potvrdili obrovský záujem domácností, z ktorých ale mnohé zostali sklamané. Šoltésová pripomenula, že v projekte je na obdobie 2015 – 2018 k dispozícii spolu 45 miliónov eur, vďaka ktorým by mali pribudnúť malé zdroje s výkonom 55 MW.
Po jeho skončení zostane v rokoch 2019 – 2023 pre menej rozvinuté regióny k dispozícii na malé OZE zdroje ešte viac ako 70 mil. eur. V bratislavskom regióne ale už eurofondy na tento účel nebude možné využiť. Čo potom?
„Ak budú pozitívne skúsenosti a dosiahnu sa ciele projektu, môže národný projekt pokračovať 2. kolom,“ poznamenala s tým, že ak pôjde o veľký projekt (nad 50 mil. eur), bude ho musieť schváliť Európska komisia. Ak nebudú dobré skúsenosti, financie by sa mohli posúvať priamo na zhotoviteľov formou štátnej pomoci, prostredníctvom schémy de minimis a zvyšok by mohol ísť priamo domácnostiam. Problémy ale očakáva v súvislosti s pravidlami pre verejné obstarávanie.
Skúsenosti
Michal Ilovič zo SIEA potvrdil, že veľká väčšina inštalácií je zrealizovaná správne. Spomedzi najčastejších chýb pri podávaní žiadostí spomenul: časový stres a chyby v písaní; neznalosť domácností a neaktuálne informácie; zmeny vo vlastníckych pomeroch a zmeny čísla listu vlastníctva po zapísaná stavby; výber zariadenia bez konzultácie a preverenia jeho dostupnosti. Taktiež upozornil na nedodržiavanie podmienok projektu, najmä pokiaľ ide o oprávnenosť subjektu (prevod majetku na právnickú osobu) alebo výkon podnikateľskej činnosti. Vyrobená energia tiež niekedy nie je využívaná v rodinnom dome alebo napriek uvedeniu do prevádzky nie je zariadenie užívané.
Zhotovitelia zase nekontrolujú údaje pri prevzatí zmluvy a poukážky či predkladajú neúplný doklad o uvedení zariadenia do prevádzky. Často tiež chýbajú povinné prílohy žiadosti o preplatenie poukážky a problémom je obzvlášť nesprávna alebo neúplná fotodokumentácia k žiadosti.
Vo všetkých troch kolách bolo doteraz vydaných spolu takmer 6500 poukážok za 14,24 mil. eur a zadotovaný inštalovaný výkon dosiahol spolu 17.893 MW. Do minulého týždňa bolo preplatených spolu 3087 poukážok, potenciál na preplatenie má ešte viac ako 1620 kusov poukážok v hodnote 3,5 mil. eur.
Ilovič potvrdil, že v prvom kole projektu bola nevyužitá takmer polovica vydaných poukážok (vyše 45 %), hoci ich platnosť bola až 6 mesiacov. V druhom zostalo nevyužitých viac ako 30 % vydaných poukážok, v treťom kole už teraz evidujú viac ako 10 % nevyužitých poukážok.
SAPI vidí riziko nevyčerpania peňazí
Róbert Leicht (SAPI) zhodnotil Zelenú domácnostiam po prvom roku fungovania. Uviedol, že na základe merateľných ukazovateľov sa na Slovensku očakáva inštalácia približne 14 300 malých zariadení na využívanie OZE. Ak by sa plánovalo čerpanie prostriedkov lineárne rozdelené na celé 3 roky, v prvom roku by sa malo vyčerpať okolo 15 miliónov eur. Skutočné čerpanie ale dosahuje len cez 8 miliónov eur, t.j. na úrovni 59 %. Zatiaľ čo v prípade výroby tepla sa merateľné ukazovatele napĺňajú nadmerne, pri elektrine je plnenie nedostatočné. Leicht v tomto smere vníma problematicky napríklad tzv. uprednostňujúce kritériá, ktoré SIEA stanovila.
„Hrozí reálne riziko, že prostriedky nebudú vyčerpané aj napriek obrovskému záujmu obyvateľov,“ skonštatoval.
„Vyhlásiť fotovoltické kolo na obdobie december – február chápem ako provokáciu. Inštalácie nebude možné z technických dôvodov zrealizovať. Následne sa ale bude neúspech interpretovať ako nezáujem domácností, hoci to tak vôbec nebude,“ upozornil Leicht v súvislosti s novými kolami, ktoré SIEA vyhlási do konca tohto mesiaca. SIEA odhaduje, že v týchto kolách by sa malo vydať asi 800 poukážok pre zariadenia mimo Bratislavského samosprávneho kraja a asi 200 poukážok v BSK.
Zástupca SAPI predstavil aj niekoľko návrhov na zlepšenie fungovania a stavu čerpania poskytnutých prostriedkov, napr. vytvoriť zásobník nezrealizovaných žiadostí, zvýšiť objem prostriedkov v jednotlivých kolách, možnosť zámeny typu zariadenia uvedeného na poukážke za iné zo zoznamu, zrýchliť preplácanie poukážok a výrazne zlepšenie komunikácie. „Len čistá hra s otvorenými kartami môže prinavrátiť pošramotenú povesť SIEA v programe Zelenej domácnostiam,“ poznamenal Leicht.
Kvetoslava Šoltésová v súvislosti s kritikou načasovania nadchádzajúceho „zimného“ kola pre fotovoltiku priznala, že treba rešpektovať poveternostné a technické podmienky, ale verí, že najmä na juhu Slovenska počasie nebude tak veľký problém. Pokiaľ ide o hodnotenie projektu, nie je podľa nej treba predbiehať a treba ho uskutočniť s prihliadnutím na plnenie cieľov. „Máme ešte dva roky na naplnenie cieľov. Odpočet plnenia ukazovateľov bude po roku 2018. Je našou snahou, aby sa prostriedky dostali k domácnostiam čo najefektívnejšie,“ uviedla. Zároveň podčiarkla, že pôvodne schválená podoba projektu nemusí byť finálna, napokon SIEA už pristúpila k vyhlasovaniu kôl podľa typov technológií, a môže sa upraviť v súlade s ďalším vývojom.
Šiesty výročný seminár s názvom FOTOVOLTIKA A OZE V ROKU 2017 zorganizovala dňa 14. novembra 2016 Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE. Portál energia.sk bol mediálnym partnerom podujatia.
© Text a foto: energia.sk