Holandsku dochádzajú zásoby plynu
Ťažba v porovnaní s predchádzajúcimi dvoma rokmi klesla o 38 % a mala by sa ďalej znižovať, pretože vlády obmedzila ťažbu kvôli zemetraseniam v provincii Groningen, kde sa nachádzajú najväčšie zásoby plynu v Únii. Uviedla to agentúra Bloomberg.
Krajine so zhruba 17 miliónmi obyvateľov sa nedarí zabrániť otrasom spojeným s ťažbou plynu, ktorú má na starosti spoločný podnik firiem Exxon Mobil a Royal Dutch Shell. Otrasy poškodili tisíce domov.
Obmedzenie ťažby a pokles veľkoobchodných cien plyn výrazne zasiahli štátny rozpočet. Plyn sa vlani podľa CBS podieľal na príjmoch rozpočtu troma percentami. Dva roky predtým to bolo až deväť percent.
Pokles ťažby v Groningene má aj širší dopad na celý európsky trh s plynom, ktorý bude v dodávkach viac závislý na iných krajinách. Podľa údajov BP európske a euroázijské krajiny vlani spotrebovali jeden bilión metrov kubických plynu. Podľa analytikov sa v posledných desiatich rokoch darilo v Európe udržať dovoz na zhruba stále rovnakej úrovni vďaka nižšej spotrebe. Teraz však nebude možné pokles ťažby v Holandsku vyrovnať nižšou spotrebou, čo znamená, že bude treba doviezť viac plynu z Ruska alebo doviezť viac skvapalneného zemného plynu.
Holandsko od objavenia ložiska v Groningene v roku 1959 vyťažilo celkom 3,85 bilióna metrov kubických plynu, čo je viac než činila celosvetová produkcia plynu v minulom roku. Rezervy krajiny sú teraz asi 940 miliárd metrov kubických. Vlani sa domáca ťažba znížila na 52 miliárd metrov kubických, čo bolo najmenej od počiatku 70. rokov minulého storočia. V roku 2013 ťažba činila 84 miliárd metrov kubických. Štátne príjmy z plynu vlani klesli na 5,3 miliardy eur z 15,4 miliardy v roku 2013, uviedol CBS.
Holandský parlament pred niekoľkými dňami schválil ďalšie obmedzenie ťažby v Groningene na 24 miliárd metrov kubických ročne z doterajších 27 miliárd. Ťažba plynu v krajine zrejme i naďalej bude klesať, navzdory miernemu rastu ťažby zo zvyšných polí, z ktorých väčšina je v Severnom mori, píše CBS.
ČTK, energia.sk