Hodnotenie Európskej komisie pohoršilo ÚRSO
Európska komisia vo štvrtok vydala pravidelné hodnotiace správy členských krajín v rámci hodnotenia Európskeho semestra. Ide o kľúčový koordinačný mechanizmus v oblasti rozpočtov, makroekonomických politík, politík zamestnanosti ako aj štrukturálnych politík a reforiem. Čo sa týka správy o Slovensku, jednou z podkapitol je aj trh s energiami, kde bola Komisia opäť značne kritická voči spôsobu regulácie.
Poukázala na vysoké sieťové poplatky, ktoré ÚRSO stanovuje, vplyv regulovaných zložiek na koncové ceny elektriny, slabú transparentnosť regulačného rámca, nezverejňovanie metodológie pre stanovenie sieťových poplatkov či nezverejňovanie ekonomických hodnotení regulačných rozhodnutí. Taktiež kritizovala nespoľahlivý právny a regulačný rámec pre obnoviteľné zdroje.
Zo správy sa napríklad dozvieme, že Slovensko je jedným z troch členských štátov, kde sú sieťové poplatky pre priemyselných odberateľov vyššie než náklady na dodávku energie. Tieto zistenia potvrdzuje aj porovnanie taríf, ktoré pravidelne uskutočňuje združenie ENTSO-E. Kľúčovou otázkou má byť vplyv regulovaných zložiek na koncové ceny elektriny, obzvlášť dotácií pre OZE a lignit, a vysoké prenosové i distribučné tarify.
Pokrok?
Jedno z odporúčaní, ktoré nám v júli 2014 a tiež rok predtým adresovali európske inštitúcie, sa týkalo práve fungovania trhu s energiami. Okrem iného v nich vyzdvihli potrebu zintenzívniť úsilie predovšetkým zvýšením verejnej transparentnosti regulačného rámca a preskúmaním faktorov spôsobujúcich vysoké sieťové poplatky, najmä pre priemyselných odberateľov.
V súvislosti s týmto odporúčaním nová správa Komisie priamo uvádza, že sa nedosiahol žiaden pokrok pri verejnej transparentnosti regulačného rámca, ani pri analýze determinantov vysokých sieťových poplatkov. Problém vidí aj v tom, že Národný program reforiem 2014 neobsahuje jasný rozvrh pre prijatie predmetných opatrení.
V decembri minulého roka ministerstvo financií pre náš portál potvrdilo, že „špecifické odporúčanie nepokladá za splnené, nakoľko neboli splnené všetky úlohy“.
O reakciu na nové výčitky z Bruselu sme požiadali regulačný úrad.
ÚRSO: Neobjektívnosť, tendenčnosť
„Úrad pre reguláciu sieťových odvetví s údivom a pohoršením zaznamenal informácie a vyjadrenia v hodnotiacej správe Európskej komisie (EK) o Slovensku v časti o energetickom trhu, do ktorej EK čerpala údaje zo zastúpenia EK na Slovensku,“ uviedol hovorca ÚRSO Miroslav Lupták.
„Úrad prehlasuje, že zastúpenie EK na Slovensku postupovalo neuveriteľne ignorantsky a neprofesionálne. Absolútne, bez jedinej opravy nerešpektovalo a v správe nezohľadnilo objektívne podklady a argumenty nielen od úradu, ale aj priamo od regulovaných subjektov, ktoré jej úrad niekoľko krát písomne a na osobných stretnutiach odovzdal,“ pokračoval. „Úrad sa márne snaží pochopiť, čo zastúpenie EK svojím postupom sledovalo a preto musí konštatovať, že nemá iné vysvetlenie, ako evidentnú snahu zastúpenia EK na Slovensku zavádzať Európsku komisiu s cieľom bezdôvodne osočiť úrad, obviniť ho z nedodržiavania nariadení a smerníc EÚ a označiť ho za vinníka všetkých negatívnych dopadov na priemysel Slovenska a životnú úroveň obyvateľstva.“
Dodal, že ÚRSO dôkladne zanalyzuje správu i podiel Zastúpenia na jej „neobjektívnej a tendenčnej deformácii. Následne zváži ďalšie kroky voči zastúpeniu EK na Slovensku“.
Na otázku, či existuje nejaký plán alebo rozvrh pre opatrenia na zlepšenie transparentnosti regulačného rámca alebo či sa pracuje na spomínanej analýze determinantov vysokých sieťových poplatkov, sme odpoveď nedostali.
(c) energia.sk