Hnedé uhlie v Česku zrejme výrazne zdražie
Hnedé uhlie v Česku pravdepodobne zdražie. Mostecký Czech Coal bude v novo uzatváraných zmluvách chcieť cenu až o polovicu vyššiu než súčasnú, informoval člen predstavenstva Jan Dienstl. Získané peniaze chce Czech Coal použiť na prípravu ťažby za územnými limitmi alebo naopak rekultiváciu uzatváraných zdrojov.
V priebehu nasledujúcich piatich rokov skončia firme Czech Coal prakticky všetky zmluvy na dodávky uhlia a bude sa rokovať o novývh. Obvyklá cena u teplární je momentálne okolo 40 až 45 českých korún za GJ. „Chceme takúto cenu, ktorá bude pod úrovňou najbližšieho substitútu, teda čierneho uhlia. Pri násobku 0,8 by to mohlo byť okolo 60 až 68 českých korún,“ povedal Dienstl. Výhrevnosť uhlia sa rôzni od 10 až po 18 GJ na tonu, najkvalitnejšia surovina z Litvínovskej uhoľnej by sa teda mohla dostať cenou nad 100 českých korún za tonu.
Jedným z dôvodov plánovaného zdražovania je relatívne nízka cena hnedého uhlia. Aj vykurovanie plynom stojí zhruba trojnásobok a tak môžu predovšetkým teplárenské spoločnosti nasadiť vyššie ceny a veľa zarábať. „Problém je v tom, že teplárne sú zvyknuté na vysoké zisky a my sa o tú maržu chceme podeliť. Ale všetkým teplárňam to uhlie dáme, len ide o cenu, “ dodal Dienstl.
Czech Coal uhlie zrejme zdražie bez ohľadu na to, či vláda umožní postup rýpadiel aj za hranice územných limitov ťažby, ktoré platia už od roku 1991. Pokiaľ by vláda ťažiarom ustúpila, dohoda s energetickými spoločnosťami by bola zrejme otázkou ceny. Keby sa však vláda rozhodla uhlie nechať v krajine, ťažba by v nasledujúcich rokoch začala výrazne klesať. Do konca roku 2012 by mala klesnúť ťažba asi o 10 %.
Podľa Dienstla by to bol problém predovšetkým pre teplárne, ktoré bym museli prechádzať na plyn a zvýšiť ceny. „Nikto nehovorí, že prestup na plyn nie je možný, ale myslím, že že veľké teplárne to neurobia,“ dodal Dienstl.
Získané peniaze chcú ťažiari použiť na financovanie ťažby za limitmi. „My musíme veľa investovať, keď chceme otvárať ďalšiu časť dolu. To bude obrovská investícia, ktorá bude okolo 25 mld.českých korún. Alebo to budeme musieť rekultivovať, keď limity zostanú,“ prehlásil.
Czech Coal je druhou najväčšou hnedouhoľnou spoločnosťou v Česku. V roku 2009 vyťažil 14,4 mil. ton uhlia, čo bola asi tretina ťažby v celej krajine. Jeho vplyv na trh je ale zásadný, pretože najväčšie Severočeské doly dodávajú surovinu predovšetkým materskému ČEZ. Ako jediný tlačí na prelomenie územných limitov, kvôli nim bude musieť po roku 2012 znížiť ťažbu na asi 10,5 mil. ton ročne. Keby limity padli, muselo by ťažbe ustúpiť 2 tisícové mesto Horní Jiřetín a ďalšie dediny a rýpadlá by sa dostali na asi 500 metrov k trojtisíciovému Litvínovu.
ČTK, energia